Сдружение "Синдикат на българските учители“ (СБУ) и Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) подписаха споразумение за сътрудничеството. Това съобщиха от пресцентъра на УНСС. Под стратегическия документ поставиха своите подписи д.ик.н. Янка Такева, председател на СБУ и ректорът на университета проф. д-р Димитър Димитров. На срещата в залата на СБУ присъства и заместник-ректорът по институционално и бизнес сътрудничество и студентски политики проф. д-р Цветана Стоянова и директорът на кабинета на ректора Гергана Кирилова.




Проф. д-р Цветана Стоянова, проф. д-р Димитър Димитров, д.ик.н. Янка Такева и координаторът по договора от страна на СБУ Йордан Красев

Двете страни ще обединят усилия за обмен на информация по важни научни, учебни и образователни събития и дейности. Предвижда се участие на представители на СБУ в презентации пред студенти, лекции, семинари, конференции, и други прояви организирани от УНСС, както и участие на преподаватели и лектори от УНСС в програми за обучение с практическа насоченост и активности на синдиката.

УНСС ще оказва съдействие при осъществяване на обучителни семинари за учители, като предоставя собствената си материална база в с. Равда. СБУ регулярно ще подава информация за актуални стажантски и работи позиции, подходящи и интересни за студенти и випускници на УНСС. Предвижда се активно сътрудничество между "Вестник на УНСС“ и в. "Учителско дело“.






"Ние сме организацията, която провежда политиката за по-тясно взаимодействието между средното и висшето образование и съм изключително горда, че с активно взаимодействие с университетите през последните 5 години, и особено с ректорите на висшите училища, които подготвят учители, и учители по… постигнахме промяна в Наредбата за придобиване на учителска правоспособност“ – с тези думи синдикалният лидер на българските учители д.ик.н. Янка Такева откри срещата и подчерта, че от тази учебна година всичките девет висши училища с педагогически профил вече работят по нова наредба, нови учебни планове и програми за подготовка на учители. "Бъдещите учители имат възможност да придобиват модерни знания, които днес и утре се изискват от образователните системи в Европа и света, защото базисното образовани е много важно“, изтъкна доктор Такева. Тя изрази задоволството и от факта, че влизат в партньорство с най-големия икономически университет и България и един от с най-висока успеваемост.






На свой ред проф. Димитър Димитров подчерта, че учителите и образованието са институции с древна история и всичко започва от тях. "Вървейки по тази линия осъзнаваме, че няма основание за разделяне на начално, основно, средно и висше образование. Образованието е едно и ние сме тук, защото споделяме това общо разбиране“, изтъкна ректорът и разказа за доброто сътрудничество на УНСС с Асоциацията на икономическите училища в България (АИУБ). "Бих искал да задълбочим сътрудничеството със средните училища , както по отношение на кандидат–студентската кампания, така и в посока по-тясно взаимодействие със самите училища и със синдиката.

Ректорът изрази воля за възстановяване на педагогическото образование и в УНСС. "Определено има потребност от педагогика в областта на икономиката .Над 40 са училищата, специализирани в икономическо образование“.