Трябва ли да се върне казармата в България?

©
Страните от Европейския съюз обсъждат връщането на наборната военна служба. Разговорът идва в контекста на идеите за обща европейска отбрана и нуждата от промяна на отбранителните политики на държавите от общността заради войната в Украйна и отдалечаването на САЩ като партньор, пише Bulgaria ON AIR.
Притесненията за състоянието на НАТО се засилиха, след като американският президент Доналд Тръмп постави под въпрос ангажимента на САЩ към Член 5 – клаузата за взаимна отбрана, в случай, че страна от Алианса бъде нападната.
Докато Германия обмисля връщането на задължителната наборна военна служба, Франция мисли по-скоро в посока на това тя да бъде доброволна. При преките ни съседи – Гърция и Турция, например, тя е задължителна.
Каква е позицията на България
Яснота по този въпрос все още няма. Известно е обаче, че по-голямата част от базите или т.нар. стари казарми, вече не съществуват. Наред с това къде ще се обучават наборниците, въпроси има и около темата за финансирането на процеса, осигуряването на екипировка и оръжия, както и има ли достатъчно военни, които да отговарят за обучението на наборниците.
Задължителната казарма у нас беше отменена през 2007 година и темата сякаш не предизвикваше институционален и обществен интерес до февруари 2022 година, когато Русия нахлу в Украйна и започна пълномащабна война.
В края на миналата година Министерството на отбраната дори започна кампания за повишаване на интереса към военната служба във Въоръжените сили под надслов "Присъедини се към Българската армия. Дай на уменията си по-висша цел".