Трима български студенти са сред избраните за лятната изследователска програма на INSAIT

©
Сред избраните се открояват трима български представители, които учат в някои от най-престижните университети в света, но избират да се върнат в България, за да трупат опит в INSAIT.
Калина Николова е студентка по компютърни науки и математика в Масачузетския технологичен институт (САЩ). Тя е носител на отличия от множество международни състезания, включително бронзов медал от Балканската олимпиада по математика и златен медал от международната Жаутиковска олимпиада. Има и значителен опит като асистент-преподавател и академичен съветник в MIT. Ангел Райчев е студент по компютърни науки и математика в Станфордския университет (САЩ). Участвал е в Международната олимпиада по математика (IMO) и е носител на два бронзови медала от Балканската олимпиада по математика. Сред избраните е и Маргулан Исмолдаев - студент по компютърни науки и физика в Масачузетския технологичен институт (САЩ). Създател е на платформа за подготовка за състезания по природни науки, която привлича над 2000 ученици месечно. Отличен е със златни и сребърни медали от Международната олимпиада по астрономия и астрофизика, както и от Международната олимпиада по физика.
Останалите селектирани участници в програмата са: Деванги Шарма (Университет "Карнеги Мелън“), Умут Йозюрт (Средноизточен технически университет), Чeнсин Шао (Университет "Джедзян“), Мина Спасоевич (Белградски университет), Уейлун Ли (Университет "Джедзян“), Ксения Ибрагимова (Московски физико-технически институт), Съсмит Неоги (Индийски технологичен институт, Бомбай).
Летният стаж в INSAIT ще се проведе за трета поредна година, като всяко следващо издание бележи ръст в интереса. През 2025 г. програмата отбелязва рекорд както по брой кандидатури (над 4000), така и по международен обхват – кандидати от над 150 държави от пет континента. Сред кандидатите се открояваха медалисти от национални и международни олимпиади, носители на световни награди и млади учени с принос в различни сфери на технологиите.
Селекцията е изключително взискателна – международно жури от водещи учени в INSAIT разглежда всяка кандидатура внимателно, като се провеждат и технически интервюта. Избраните стажанти ще прекарат между два и три месеца в България, работейки в INSAIT по иновативни проекти под ръководството на изявени изследователи. Те обхващат области като компютърно зрение, сигурен и надежден изкуствен интелект, роботика, езикови модели и други сфери.