В рамките на официалното си посещение в Черна гора, министърът на туризма на Република България Евтим Милошев се срещна с министър-председателя на Черна гора Милойко Спаич, за да обсъдят бъдещето на регионалното сътрудничество в туризма и необходимостта от подобряване на въздушната свързаност между балканските държави.

По време на срещата министър Милошев акцентира върху важността от създаването на интегриран туристически продукт, който обединява България, Черна гора, както и други балкански държави, с които вече са проведени разговори. "Туристите от държави като Япония и САЩ виждат Балканите като една дестинация. С едно посещение в рамките на седмица те искат да опознаят нашата култура, история и кухня. Въздушната свързаност между столиците на Балканите е от решаващо значение за постигането на това“, заяви Милошев.

Министър Милошев подчерта значението от създаване на въздушна линия между София и Подгорица като първа стъпка в този процес и срещна подкрепа в лицето на министър-председателя на Черна гора г-н Спаич. "Един полет от 40 минути може да промени напълно динамиката на туризма и бизнес връзките между нашите две страни. Настоящият разговор е съгласуван с Министерството на транспорта на България и няма пречки от наша страна за установяването на въздушна свързаност,“ допълни той.

Има интерес от страна на три оператора за осъществяването на редовни и чартърни полети, като проектът има потенциал да стартира през пролетта на 2025 г. "Ако предоставим въздушна свързаност, бизнесът сам ще ни последва и ще се развие, както в туристическата сфера, така и в други икономически отрасли“, подчерта Милошев.

Черна гора и България имат голям потенциал за развитие на културно-исторически туризъм, СПА и уелнес туризъм, както и винени и кулинарни преживявания, които могат да привлекат посетители от цял свят. "Това е устойчив туризъм, който можем да предложим на глобалния пазар 4 сезона“, заяви министърът.

Идеята на министър Милошев за обща бранд и дестинация "Балкани“ продължава с планирани срещи на високо ниво в Албания, като целта е до пролетта на 2025 г. да бъде осигурена въздушна свързаност между ключовите балкански столици и да се създаде устойчив и привлекателен туристически продукт за световния пазар.