Списъкът на защитените от държавата специалности се допълва с три нови, реши правителството днес. Това са "Локомотиви и вагони" (професия "Монтьор на железопътна техника"), ,,Производство на месо, месни продукти и риба", (професия ,,Оператор в хранително-вкусовата промишленост") и "Декоративни скални облицовки" (професия "Каменоделец"), съобщиха от пресцентъра на Министерския съвет .

"Възобновяеми енергийни източници" (професия "Техник на енергийни съоръжения и инсталации") и "Горско и ловно стопанство" (професия "Техник-лесовъд") се добавят към списъка със специалности с очакван недостиг на пазара на труда.

Специалностите "Компютърно проектиране и десениране на тъкани площни изделия" (професия "Десенатор на текстил"), ,,Полевъдство" (професия "Растениевъд") и "Пчеларство и бубарство" (професия "Техник-животновъд") в бъдеще няма да са защитени. Те вече не отговарят на критерия за уникалност по териториален признак, защото се изучават в повече от четири училища в страната.

Промените важат за учебната 2022/2023 година.

След актуализацията на списъка защитените специалности стават 51. Те са в сферата на машиностроенето, металургията, минното дело, архитектурата, строителството, транспорта, електротехниката и енергетиката, приложните изкуства и др.

78 са специалностите от професии, за които има очакван недостиг на пазара на труда. Сред тях са машинни техници, машинни оператори, електротехници, електромонтьори, химик технолози, биотехнолози, работници в стъкларското производство, корабоводители, преводачи от и на български жестов език, полиграфисти и др.