Тревожна статистика у нас, свързана с очното здраве на децата
©
"Наблюдаваме такава тенденция при профилактичните програми, които регулярно провеждаме във Варна със съдействието на общината. В последните 10 години отчитаме над 5% ръст на късогледите деца още в 1 и 2 клас", каза тя пред NOVA NEWS.
"Очното здраве безспорно е капитал и причината да го третираме така е много проста – нека всеки да затвори очи и да се опита да направи нещо. Това на практика е невъзможно, защото значителна част от информацията получаваме благодарение на нашето зрение", обясни проф. Групчева.
"Осъществяването на очна профилактика е една изключително важна задача, която има не само здравни, етични и икономически последици, а и общочовешки", подчерта заместник-ректорът на Варненския медицински университет.
Идеята за книгата ѝ "55 причини да обичаме очите" възниква почти на шега, разказа проф. Групчева.
"От години се опитвам да убедя моите пациенти , че трябва да се хранят рационално, за да могат да пазят своето зрение. В един момент реших, че мога да им дам повече съвети, а това съвпадна с моята 55-а годишнина и написах тази книга", обясни тя.
"За съжаление пандемията от COVID-19 се отрази негативно на очното здраве заради затворения начин на живот и взирането в екраните на електронните устройства. Когато човек се концентрира в едно устройство на първо място се подтиска мигането. Това има изключително важно значение за очната повърхност", подчерта проф. Групчева.
По думите ѝ тютюнопушенето е един от най-вредните навици, които увреждат очите. Тя обясни и практиките, с които трябва да внимават жените, когато използват грим. "Спането с грип е много вреден нави", уточни заместник-ректорът на Варненския медицински университет.