Гроздан Караджов.
Той изрази надежда да бъде открит собственика на дрона и да се разберат какви са били мотивите му.
"Технологиите се развиват много бързо и понякога те изпреварват регулациите. Важно е да не спираме да се адаптираме и мойта задача оттук нататък е да осигуря такива мерки, които да не допуснат втори път да се случи такъв инцидент - най-вече да се застраши живота и здравето на хората, които пътуват със самолет", поясни министър Караджов.
По думите му, по време на война технологията на дроновете се разви експоненциално.
"Шест пъти е имало такова навлизане през миналата година на дронове над летищата на България. Шест пъти е била преустановявана работата на летището за по-дълъг или за по-кратък период от време. Но този път дронът беше доста по-голям и представляваше много по-сериозна заплаха. Това налага да се вземат тези спешни мерки", подчерта той.
Гроздан Караджов уточни, че е необходимо летищата в България да бъдат оборудвани с антидрон системи и то такива, които не смущават РВД, не смущават радионавигационните уреди на борда на самолетите. Транспортният министър смята, че са необходими законодателни промени, чрез които да стане напълно законно свалянето на дрон. Въведени са и допълнителни постове, които да наблюдават визуално при излитащи или кацащи самолети.
Надявам се това да е последният дрон, който застрашава живота и здравето на хората. Прокуратурата и следствието работят по установяване кой е неговият собственик и кой е извършителят на това деяние. Според Наказателния кодекс това е престъпление да се навлиза с безпилотно летателно средство в т. нар. ограничени зони, каквато е летище София. Това коментира в студиото на "Панорама" вицепремиерът и министър на транспорта