Модернизацията на жп линията Видин-София в участъка Медковец-Срацимир, мултимодална логистична платформа София-Запад и нова инфраструктура за подобряване на мултимодалния транспорт в пристанище Бургас. Това са проектите, които бяха одобрени за финансиране от Механизма за свързване на Европа 2021-2027 в сектор "Транспорт". След оценка на подадените проекти по първата покана, ЕК одобри трите проекта на обща стойност над 321 млн. евро, като от тях 273 млн. евро е европейското финансиране. Това съобщиха от Министерство на транспорта и съобщенията.

Проектът за жп линията Видин-София, в участъка Медковец-Срацимир, предвижда изграждане и модернизация на 45 км единична, електрифицирана линия и контактна мрежа. По новия участък ще бъдат изградени надлези, подлези, водостоци, 5 нови жп моста, 1 нов тунел и 3 нови гари - Дъбова махала, Воднянци и Срацимир.

С изграждането на този участък, разстоянието между Медковец и Срацимир ще бъде намалено с 14 км. В резултат на изпълнението на проекта се очаква трасето да е напълно електрифицирано, оперативно съвместимо и с подобрени параметри по отношение на скорост и сигурност при превоза на пътници и товари. Предстои НК "Железопътна инфраструктура“ да обяви обществена поръчка по проекта. "За да постигнем максимална прозрачност и ефективност ще поканим за участие в търга всички български и международни фирми, специализирани в тази дейност“, заяви Златин Крумов, генерален директор на НКЖИ.

Получател на средствата за изграждане на втория одобрен проект - Мултимодална логистична платформа София-Запад (железопътно-пътен терминал Волуяк) е "Трансекспрес“ ЕООД. В резултат на изпълнението на проекта ще се постигне модернизиране и подобряване на капацитета на терминала, развитие на достъпа на регионалната промишленост до интермодален железопътен товарен транспорт и значително подобряване на транспортните потоци между държавите членки на ЕС. Продължителността на проекта е 29 месеца. От механизма ще бъдат отпуснати 8 590 759 евро.

Третият проект е за подобряване на нисковъглеродния мултимодален транспорт в пристанище Бургас чрез изграждане на нова инфраструктура за кейово място 28. Бенефициент е "БМФ Порт Бургас“ ЕАД, а финансирането е в размер на 39 834 825 евро. В рамките на 31 месеца ще бъде завършена базовата инфраструктура на пристанище Бургас, чрез изграждане на корабно място 28 на терминал Бургас - Запад. Целта е да бъде създадено ново пристанищно пространство, предназначено за обработка на контейнери чрез "зелени“ кранове. Товарите ще бъдат изпращани чрез жп транспорт към Европа. Ще се възстанови и функционалността на жп линиите в рамките на терминала, за да бъде възможно използването на електрически маневрени локомотиви. Предвижда се инсталиране на системи за зареждане на корабите с електричество, с оглед намаляване на вредните емисии от морския транспорт.