Тони Маринова: Синдром на Даун не е заболяване, то е състояние
© Фокус
Тя разказа личната си история и за това как е приемала първоначално фактът, че е родила такова дете.
"В България се тръгва много трудно по този път, все още е така", добави Тони Маринова и разказа случай за такова дете в провинциален малък град, където никой не се интересува и не помага с насоки на такива родители.
"Но все пак, България много се промени през тези 13 години", смята Маринова. По думите и, образовани майки също раждат такива деца, колкото и стриктно да е проследявана бременността. Скринингите понякога не улавят това.
Важно е майката да бъде окуражена в този момент, че нищо лошо не и се е случило.
По думите и, всички митове за Синдрома на Даун вече са разбити, тези хора живеят много повече години. Смъртността идва от сърдечните малформации. "Навремето са умирали много, но нашите лекари са магьосници, а те са невероятни герои и оцеляват. Тези деца и говорят, и ходят, и казват мамо, и могат да работят, и танцуват, и се влюбват, стига да срещнат хора с емоции", добави Тони Маринова.
"Каквото и да ви се случи, усмихнете се, благодарете и продължете! Животът е прекрасен", каза още Маринова.
Хореографът Петя Григорова пък анонсира концерт със слънчеви деца със синдрома на Даун, на 21 март, когато се отбелязва Международния ден на хората със синдром на Даун. По повод деня, в дом на културата "Искър" в "Дружба“ от 19 часа, с вход свободен, ще има концерт – интеграция, наречен "Сцена пълна със слънца" – от Коледа до Св. Константин и Елена“. Постановката и хореографията са на Петя Григорова. Участие в концерта съвсем безвъзмездно ще вземат Богдана Карадочева и Стефан Димитров, Веселин Маринов, формация "Танцуващи слънца“, танцова формация "Аз също мога“ и "Свети Димитър – село Подгумер и фолклорен ансамбъл "Огнените“ от село Бусманци.
"Изключително лесно и с любов се интегрират тези деца", каза Петя Григорова.
Самата тя е кинезитерапевт, но и хореограф. Така у нея се ражда идеята да направи този спектакъл и с подкрепата на СОС, това се случва.
"Събрахме 10 деца, които се включиха", каза Григорова. Тя обаче е притеснена, че проектът приключва, а такива дейности за интеграция трябва да са продължителни и трайни.