Разговорите и многобройните опити за безуспешно търсене на председател на Народното събрание са напразни движения и преструвка за усилие. Истинският проблем не може да бъде решен в пленарната зала. Става въпрос за проблем без парламентарно решение. От последните няколко народни събрания виждаме, че всяко коства разцеплението и унищожението на някоя от парламентарните групи на партиите. Ние имаме колкото парламентарна криза, толкова и партийна криза във всяка една от партиите, и разделение между старото и новото начало. Парламентът е черупката на една изчерпана политическа система и от нея се излюпва един паразит. Това каза за предаването “България, Европа и светът на фокус" на Радио “Фокус" политологът Тончо Краевски.

Той даде като пример  БСП, която  е станала шарж на себе си, напълно изпразнена от съдържание. “Тя е паразит, който изяжда отвътре един организъм, той продължава да изглежда жив, но всъщност е контролиран от паразита. Това се отнася и за “Демократична България", която не може да обясни на своите избиратели какво и защо прави. Кой от санитарните кордони, които иска да изгради е важният, приоритетният. Но те искат да наложат два санитарни коридора паралелно - един на “Възраждане" и един на “Пеевски". Математиката показва, че ако се поддържат двата санитарни коридора  последицата е, че ГЕРБ е незаменим партньор за формиране на мнозинство", отбеляза Тончо Краевски.

"Борисов ги шантажира. Той изчаква, бидейки достатъчно прозорлив в политическата интрига, за да приключи процесът в ПП-ДБ, а той трябва да приключи с разцепление. Той подклажда това разцепление с предложението за ротация с Атанас Атанасов", обърна внимание Краевски.

По думуте му на гражданско общество му е втръснала идеята за равноотдалечен премиер и експертен кабинет: "Това означава кабинет, който ще бъде управляван от задкулисни сили, което означава бягство на политиците от отговорност. За да има някаква реанимация на парламентарното управление в България, те трябва да направят изцяло политически кабинет с политически фигури, да приемат политически министър-председател, който да е реален министър-председател, а не подставено лице. Истината е, че или Асен Василев, Кирил Петков, или Бойко Борисов трябва да оглавят такъв кабинет и да си разпределят пропорционално с политически ярки лица постовете в правителството, за да поемат отговорност за управлението на държавата. Ако това не може да го направят, то значи, че парламентарната република в България е изчерпана. Няма парламентарна република, в която да управляват само експертни кабинети", подчерта политологът.

“Трябва да се решават много важни въпроси като гласуването на новата план-сметка на държавата, но аз не приемам тези аргументи, че трябва каквото й да е решение да приемем, само и само да заработи парламентът. В политиката и държавното управление въпросът е да изберем кой да направи какво? Идеята парламентът да заработи, защото това някак си по принцип е по-добре отколкото да не работи е същата като идеята за експертен кабинет, това е начин да се скрие нещо", заяви Тончо Краевски.

Днес видяхме четирима претенденти за председателското място в НС. "Проблемът не е персонален, не се корени в една личност, която би могла да разреже възела. В момента, в който се опрости задачата и се стигне до един човек, тогава вече сме на прага на решение. В момента има няколко конкурентни сценария на ПП-ДБ, които искат да институционализират санитарния кордон в правилника на НС и някак си да доминират над ГЕРБ от долу. Да бъдат по-младшия партньор, но те да диктуват на ГЕРБ всичко, включително да впишат една коалиционна уговорка в Правилника за работа на парламента. Другото решение е това, което БСП се опитва да наложи най-вече с цел те да имат председател и да станат брокер в тази ситуация, т.е. те да станат свързващото звено. А какво стои зад това, може само да се спекулира", заключи Тончо Краевски.