Отваря се нова страница в начина на управление на САЩ, в която през последните 90 години не е имала толкова сериозни институционални промени. Със сигурност се намираме в нова ситуация, като се променя духът на времето. Много от институциите в САЩ не работиха добре, бяха загубили посока или концепция за това какво всъщност е общественото благо и за какво трябва да работят. За пръв път огромната машина, която мнозина наричат "дълбоката държава“ се задвижва и в момента се възвръща вертикалната отговорност към избраната изпълнителна власт в лицето на президента. И това със сигурност изпраща по целият свят вълна от промени. Това каза анализаторът Тончо Краевски в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“.

По думите му в тази нова атмосфера, която идва с втория мандат на Тръмп, кара много политически играчи в Европа да пробват дали могат да сменят политическата парадигма и в своите страни.

"Очаквам да има много по-пряка връзка между смяната на парадигмата в Америка и смяната на парадигмата в Западна Европа. Започват да се нарушават табута, като за пръв път това се видя в нарушения санитарен кордон в Германия, когато ХДС гласува заедно с "Алтернатива за Германия“.  Тези табута са много по-сериозни, по-дълбоко вкоренени, по-травматични в страна, като Германия, и въобще в Западна Европа, отколкото са на Балканите,“ обясни той, като според него на Балканите има по-скоро има различни местни интриги, свързани с международната ситуация.

Според анализатора обществото у нас се адаптира по-бързо към случващото се и понякога изпреварвайки промените в политическата конюнктура. Скандалът с американските грантове според него е симптом на промяна на парадигмата и на атмосферата. "Когато става истинска такава революция в общественото мнение и сменя се настройката, сменя се вибрацията, изведнъж неща, които ние сме знаели и сме толерирали, стават вече нетърпими. Това стана в момента, в който в самата Америка започва ревизия на чуждестранната помощ и на финансирането на ценности по света, тогава вече българите си съставят непосредствено мнение, и когато вече видят, че това в Америка е намерено за скандално, се чувстват много по-окуражени открито и колективно да кажат, че това е скандално и тук.“

 

Политологът е категоричен, че България има да измине дълъг път докато стане нещо подобно на това, което протича като процес в Америка. "Предстои дълъг път да се възвърне политическото, тъй като това изисква първо да се роди и да вземе полагащото му се място някакъв нов контраелит, както това направи технологичният сектор в Америка. Целият техен потенциал се вкара в политическа дейност, който е огромен. Европа няма толкова развит технологичен сектор и го няма харизматичния лидер, който да даде старта на процесите.“

В момента България е в период, в който нищо значимо за известно време няма да се случва, но се открива времето, в което започнат да се генерират нови идеи и решения и да се появяват нови играчи. На политическото поле имаме пълна реставрация на старото статукво преди 2020 година, като ГЕРБ, ДПС и БСП намериха такава формула, че при която оставиха в опозиция такава комбинация от партии, която в момента се бори помежду си. "Ние имаме най-острото противопоставяне не по линията опозиция и власт, а е вътре в опозицията. Те не биха могли да поискат вот на недоверие, защото една от групите няма достатъчно гласове за това, а е абсурд кооперация между които и да е две от тях. И това е много благоприятно положение за управляващите, но това е дълбоко антиполитическа ситуация,“ посочи още Тончо Краевски.