Тома Белев за протеста на земеделците: Представете си търговец на вино или обувки да каже "Първо изкупете цялата ми продукция и тогава внасяйте!"
©
"Не ми е известно защо този спор се "облича“ в темата "Украйна“, а не например с Турция, откъдето внасяме зеленчуци или Македония, откъдето внасяме ябълки. За мен желанието на земеделците е да получат още повече помощи, затова ползват и темата за Украйна“, категоричен е Белев.
"Какво внасяме от Украйна - за последните 2 години почти нямаме внос на продукция от тази страна, така или иначе. Много се говори за пшеницата, но за последните 24 месеца България е внесла едва 20 000 тона пшеница от Украйна. Ние сме си произвели малко над 13 тона пшеница“, цитира статистически данни той.
От 2 години не сме внесли нито килограм месо от Украйна, напомни Белев. "Делът на вноса ни от тази страна е между 2 и 5 %. Единствено вносът на слънчоглед касае по-сериозно количество. Имаме около 800 000 тона нереализирана продукция от предишната реколта. Наблюдаваме търговски спор между търговците на слънчоглед на едро и производителите на олио. Той се превръща в национален проблем по неясни за мен причини“, каза Белев.
Земеделието е един от най-обгрижваните сектори в България, смята той. "Един процент от земеделците взимат 30% от субсидиите в сектора, това е монопол. Никъде в Европа няма подобна концентрация на субсидиите само в няколко зърнени култури. Превръщаме се в бананова република, но вместо банани, отглеждаме зърнени култури. Затова нямаме площи за производство на зеленчуци, плодове, месо. Когато сложиш всички яйца в една кошница, хранителната ти сигурност е пред сериозен риск“.
Нужна е диверсификация на производството. "83% от площите са заети от зърнопроизводството, а преди години за този сектор бяха отделени около 40% от площите – и без това високо за Европа ниво. Трябва да се върнем към него и да дадем пространство за отглеждане на плодове и зеленчуци. Трябва да се субсидират по-усилено млекопреработката, овощарството, животновъдството.
Войната в Украйна няма да спре тази година и ще продължи да изнася слънчоглед като голям производител. Страната изнася, тъй като не може да преработи количествата си слънчоглед заради разрушаването на много от преработвателните й мощности“, завърши Белев.