Теодор Славев: Радев свиква 49-ото НС, за да се работи върху ключови законодателни актове
© Facebook
"Според мен президентът ги свиква, за да може НС да се конституира възможно най-бързо, в рамките на дните до Великден, т.е. да се избере ръководство на НС, да се приеме правилник и да започнат да се структурират комисии, за да може възможно най-бързо да започне да се работи върху ключови законодателни актове. Тук имам предвид бюджета на страната, 12-те закони, които трябва да приемем по Плана за възстановяване и устойчивост, за да можем да поискаме следващия транш, и евентуално съдебната реформа", каза той.
Славев не смята, че в рамките на този парламент ще бъде съставено правителство. По думите му страната по-скоро върви към нови предсрочни парламентарни избори.
"С мандата на ГЕРБ не виждам шанс за съставяне на правителство. То няма да е във формулата ГЕРБ-"Продължаваме промяната", защото вече се направиха такива заявки. Другата възможна коалиция, това е чисто математическа възможност, е ГЕРБ, БСП и ДПС. Тя е политически неприемлива и има решения от страна на двата висши органа на партиите – имам предвид на ГЕРБ и БСП. А съвсем различен е въпросът как ще се играе това. Корнелия Нинова обяви, че свиква вътрешен референдум. Според мен времето ще притисне много сериозно такива начинания, но да видим", заяви той.
Експертът е категоричен, че държавният глава трябва да покаже какви намерения има - колко време ще даде на 49-ия парламент и кога би насрочил следващи избори, ако се стигне до такива.
"Главният въпрос тук е какви са намеренията на президента, тъй като намаляват възможностите за съставяне на правителство - кога мисли да насрочи следващи избори, колко време мисли да даде на това НС да работи и какви са неговите очаквания? Тук той трябва да даде отговор на обществото", категоричен е Славев.
Според него президента ще продължи да управлява със служебни правителства поне до есента.
Радев ще държи властта до есента в ръцете си, управлявайки чрез служебни кабинети. Ако той бърза да приключи 49-ото НС, то е може би, защото има някакви притеснения от парламентарен контрол върху служебния кабинет. Друго обяснение нямам. България има нужда от работещ парламент, а президентът със своите конституционни правомощия има възможност да даде повече време на това НС да работи.