“От април месец говорим, че без "Газпром“ няма как да осигурим необходимите количества газ. Някъде между 800 млн. куб. м. втечнен газ може да се докара, около 1 млрд. азерски и останалото няма откъде освен от "Газпром“.“ Това заяви членът на Изпълнителното бюро на БСП и енергиен експерт Таско Ерменков в ефира на BG on AIR, съобщиха от пресцентъра на БСП.

По думите му с напредването на обстановката и продължаващия недостиг на газ в Западна и Северна Европа ще започнат да се търсят много по-големи количества и съответно цената ще стане по-висока. "Когато говорим за дългосрочни договори те няма как да бъдат толкова благоприятни, когато караме газта с танкери. Първо, втечненият газ не е чак толкова много. Второ, количеството танкери е ограничено. Трето, интересът на тези, които продават втечнен газ е той да върви там, където има по-голямо потребление“, добави енергийният експерт за ситуацията с доставките на синьо гориво.

"Турция е един от вариантите да вземем газ, но ние нямаме договори за пренос с техния оператор. И не съм убеден, че те биха си изострили отношенията с "Газпром“, за да ни доставят газ. Ако това стане ще бъде със съгласието на "Газпром“, което на практика означава, че пак ще вземем руски газ, но на по-висока цена. Все още не съм видял това правителство да е закупило от някъде газ. Най-сигурната политика, която може да роди анти-атлантизъм е да няма газ през зимата“, обобщи Ерменков относно възможните начини за доставка и подчерта, че България и в момента продължава да потребява руски газ, но на по-високи цени.

Социалистът заяви, че е реагирал остро на рокадата в "Булгаргаз“, защото вижда професионализма като основен проблем. "Там трябва да има специалист, който разбира от преговори за газ и борсова търговия. За мен не е проблема в личността. Проблемът в личността може би е от гледна точка на президента и премиера“, категоричен бе той за рокадите в дружеството.

В заключение Таско Ерменков заяви, че от социалистическата партия предлагат мораториум върху цената на газа за битовите потребители, както и държавна компенсация за разпределителните дружества. "Предлагаме помощ на бизнеса и топлофикациите по схемата, която беше с електроенергията. Това е единствения начин, по който бихме могли да преминем през кризата и без да оставим хората на студено през зимата“, завърши той.