Таксиметрови организации: Ще блокираме държавата за Коледа
©
"Застрахователите твърдят, че сме рискови и че 20 пъти бил увеличен риска при нас. Това не е вярно, защото преди да премахнат сините и златните талони 50% от нас имаха златен талон, т.е. не са допускали нарушения на пътя" - коментираха от Браншова организация на таксиметровите превозвачи и шофьори в България.
Преговорите с държавните институции се водят от Националния таксиметров синдикат, базиран в София. Те са внесли сигнали за съмнения за картел на 9-те застрахователни компании в КФН, КЗК, КЗД, главна прокуратура. "Едновременното вдигане на застраховката от всички застрахователи носи всички белези на картелно споразумение, абсолютно забранено по закон. КФН излезе с позиция към застрахователите да преразгледат политиките си спрямо нас, но до ден днешен няма индикация за намаляване, напротив, има увеличаване на застраховките. Не приемаме твърденията на Българската асоциация на застрахователите, че такситата правят 20 пъти повече птп-та. Ами то няма толкова таксита в цяла Европа!" - коментира Красимир Цветков.
Застрахователите неправилно отчитат статистиката, защото водят щетите на конкретна фирма, а плащанията и финансовите тежести се понасят от реално работещите таксиметрови шофьори.
"Излизаме с ултиматум – ще блокираме държавата, ако не се вземат мерки! Това е подигравка с нас! Няма да позволим да се отнасят към нас по този начин! Искаме временен мораториум, за 6 месеца или за 1 година. Видя се румънският модел - там една компания фалира и правителството веднага наложи мораториум" - допълни Кирил Кирилов.
Володя Домашенко от "Национална асоциация за защита на превозвачите и таксиметровите водачи" съобщи, че приходите на застрахователите само от "Гражданска отговорност" за първото тримесечие на 2024 г. са над 33 185 000 лв., а за второто - 37 милиона. Приходите им са се увеличили с 2%, а разходите са паднали с 15%, показват данните. Становището на КФН е, че не се налага да се вдигне вноската на застрахователите към Гаранционния фонд, защото имат добри приходи.
"В дългосрочен план искаме да се въведе системата "бонус малос", в нормален вариант и застраховката да се прави на човек, а не на кола. В Европа 0,3% от птп се случват по вина на таксиметровите шофьори. Ние не сме по-лоши шофьори от шофьорите в Европа" - каза Домашенко.
Единствената институция, която не е серизарана, е президентът на републиката. Тези дни предстои да се внесе сигнал и до него, въпреки че като принципал на служебното правителство той е запознат с казуса, обясни Красимир Цветков.
Подробности - в прикаченото видео!