Решенията за увеличаване на бюджета за отбрана в рамките на НАТО се взимат на съюзно ниво и обикновено се такива ангажименти се поемат след обстойно обсъждане. Това каза в предаването "Метроном“ на Радио "Фокус“ бившият министър на отбраната проф. Тодор Тагарев по повод искането както от страна на генералния секретар на НАТО Марк Рюте, така и от президентът Доналд Тръмп увеличение на бюджета за отбрана на страните членки на Алианса.

В контекста на геополитическата ситуация дискусии за такова увеличение е необходимо, смята той, като е много голяма вероятността да бъде приет нов общ ангажимент. Това равнище на ангажимент ще се дискутира предварително на различни равнища в различни формати.

"Допускам, че може да бъде взето общо решение, което да повиши това равнище на амбиция, но да кажем до 3-3,5% и то това да се случи за няколко години, за следващите 5, 7 или 8 години. Това е максимумът, за който могат да си мислят, тъй като има страни с утвърдени отбранителни политики, утвърдени баланси в своите вътрешни и външна политика по отношение на разходите и те много трудно могат да бъдат променени, ако Русия не постигне своите цели в Украйна. Но ако Русия успее да постигне капитулация и пълно подчинение на Украйна, това към което Путин се стреми, тогава вече ситуацията се променя,“ посочи той и обясни още, че в текущата ситуация много по-ефективно би било страните членки на НАТО да инвестират в помощ за Украйна, да може Украйна да победи в тази война и да не се налага драстично повишаване на разходите за отбрана.

Рекордният бюджет за отбрана за тази година на Русия говорят за агресивните амбиции и планове на Путин, но според проф. Тагарев тези планове зависят в голяма степен от състоянието на руската икономика, която пък от своя страна зависи в значителна степен от санкциите, които са наложени на Русия и ефективността на тяхното прилагане. "Износът на руски нефт формира значителна част от държавния бюджет на Русия. И ако наистина продължи и американските санкции твърдо се приложат, и Европейския съюз и други демократични страни се присъединят към тези санкции, аз си мисля, че руската икономика няма да може да понесе такова равнище на финансиране за руските военни и за агресивната им война в Украйна.“

В България за да бъде покрит поетия ангажимент за увеличението на възнагражденията в сферата на отбраната, трябва значително да бъде увеличен бюджетът за отбрана. "Ако ние искаме да продължим програмата за превъоръжаване, нещо, което беше обявено и като приоритет на избраната през тази седмица правителство, така че очаквам да видим някъде от порядък на 2,2%-2,3% може би и малко повече процент от БВП за отбрана, с тенденция нагоре за следващите години,“ посочи той.