Важно да има поне базово ниво на познание на Закона за движение по пътищата при управление на тротинетка. Ако един 16-годишен управлява тротинетка, без да има базови познания и да спазва ЗЗП, съществува риск от сериозен инцидент. Това каза Светослав Васев – експерт в Държавна агенция "Безопасност на движението по пътищата“, в предаването "Денят на фокус“ на Радио "Фокус“. 

Тротинетките са индивидуални електрически превозни средства и са регламентирани в член 80А от Закона за движение по пътищата, обясни той. Там е указано, че минималната възраст за управление е 14 години, като това може да става само по изградените велоалеи. 16-годишните могат да управляват по улици, на които максимално допустимата скорост не е повече от 50 км/час. Според  законодателството носене на каска при управление на този вид превозно средство е задължително само за лицата под 18-годишна възраст, обясни Светослав Васев.  

Максимално допустимата скорост за движение с тротинетка в България е 25 км/час. На пазара обаче се срещат и тротинетки, които развиват по-голяма скорост, посочи експертът. Сред честите нарушения е превозването на деца заедно с възрастен, което законът не позволява, подчерта той.  

Тротинетките не могат да се движат в бус лентите или в пешеходните зони, но това е също често срещано нарушение.  

Според Светослав Васев има добри европейски практики, които могат да бъдат приложени у нас. "В Европейския съюз се предвижда разработването на уеднаквени правила за електрическите тротинетки като изисквания, касаещи минималния размер на гумите, да имат звукова сигнализация за слепите граждани, да имат пътепоказатели за завиване наляво или надясно, да се използва каска. Има и желание да се редуцира максимално допустимата скорост на 20 км/час“, обясни държавният експерт.  

Водещият на "Визия 0“ Цвети Капитанова допълни, че сред предложенията на ЕС е минималната допустима възраст за управление на тротинетка да бъде уеднаквена и тя да е от 16 години. "Предвижда се да се забрани карането по тротоарите, возенето на пътници, говореното по телефон докато си в движение и карането след употреба на алкохол и наркотици“, посочи още тя.  

Капитанова обясни, че най-уязвими при инциденти с тротинетки са момчетата на възраст между 10 и 19 години. Тя цитира проучване, направено във Финландия, според което най-много инциденти с тротинетки, регистрирани в спешното отделение, показва, че пациентът обикновено е пиян мъж, шофирал през нощта.  

На 1 юни от 10.00 часа в близост до Зоологическата градина Държавна агенция "Безопасност на движението по пътищата“ в партньорство с Фондация "Деца на борда“ и със съдействието на МВР ще направи демонстрация за това как правилно да обезопасим детето си в превозното средство и различните групи системи за обезопасяване на деца, обяви още Светослав Васев.