Светослав Терзиев: Трябва да бъдем нащрек - вместо да ни издърпат като локомотив, може да ни откачат вагона
©
"Една от темите, които Макрон засегна беше укрепването на ЕС, не само в аспекта на консолидация, предвид заплахите, които идват извън него, но и от гледна точка на рисковете за самия ЕС отвътре. Защото ЕС, както той обясни е пред разширяване, и въпросът е не колко държави ще бъдат приети, а как след като бъдат приети още държави ще функционира, как ще взимат решения, защото важните се вземат с единодушие, с консенсус. Всяка държава има право на вето. Този въпрос е остър, актуален е поставя се не само от Франция, но също и от Германия доста активно и вероятно ще има някакво раздвижване по него. Затова Макрон предложи и един резервен вариант, ако не може да отпадне ветото, защото, за да отпадне, трябва всички държави да се съгласят. А по-малките имат допълнителна сила именно чрез правото си на вето, ако отпадне правото на вето или по-скоро, ако няма как да отпадне, тогава Европа да функционира на много скорости, както каза той", обясни Терзиев.
Според анализатора обаче реформиране на ЕС и превръщането му в Съюз на много скорости не е добре за България:
"Това не е добре от гледна точка на България. Защото това означава, държави, които са готови за интеграция в определена област, да се споразумеят помежду си, а другите да отпаднат. Давам веднага пример, ние искаме да станем членове на еврозоната, искаме да станем членове на Шенгенското пространство, но ни казват едни или други държави - вие не сте готови. Това означава, че в един момент може да се реши, че просто, след като не сме готови няма да станем в обозримо бъдеще членове на тези елитни клубове. А ние сме подписали договор, който ни задължава да станем членове и на еврозоната и на Шенген, но няма дата, няма срок. И когато нещо не искаш да се случи, просто можеш да го отлагаш и то безкрайно. Ние нямаме интерес от "Европа на много скорости", много пъти България е поставяла своите възражения срещу подобни идеи. По едно време се говореше за Европа на две скорости.
Сега вече се говори за Европа на много скорости. Това означава, че интеграцията по всеки въпрос може да се развие извън и покрай България, защото ние просто не сме на равнището на другите по-развити държави. И вместо да напреднем, т.е. те да ни издърпат като локомотив, както се надявахме, ще ни оставят настрани в глуха линия, ще ни откачат вагона и там ще си стоим", смята Светослав Терзиев.
Той изтъкна, че идеята не е приемлива за България и би трябвало нашите ръководители да бъдат нащрек: "И на следващите срещи на високо равнище на Европейския съвет, ако бъде поставен въпросът от Франция, те трябва да му дадат отговор. И за целта, трябва да търсят, разбира се, и съюзници и съмишленици вътре в ЕС, защото, за да се постигне такова състояние, трябва всички да се съгласят, включително и когато се постави въпроса за квалифицирано мнозинство, трябва и ние да имаме квалифицирано мнозинство, за да се противопоставим. Ето една тема, която ни е зададена за работа и по която трябва много да се внимава".