Тай Дзи Цюан се характеризира със съвкупност от физически движения, медитация, философия, теория, китайска медицина и етика не на последно място. Всички те са преплетени и всяко от тях има своето място в завършена система, която може да се сравни с цяла наука. Това каза преподавателят по Тай Чи Светослав Сомов в предаването "Човекът на фокус“ на "Фокус“

Практикуването на Тай Дзи Цюан е медитация в движение и това е едно от най-характерните неща за бойното изкуство, подчерта той. Докато практикува Тай Чи, човек непрекъснато се променя и развива себе си, пренасяйки уменията си в практиката и ежедневието. Човек се учи цял живот и винаги се стреми да подобрява уменията си, обясни майсторът. "Де факто това е начин на живот“, обясни той.  

По думите му бойното изкуство не е популярно, защото постигането на високи нива на умения изисква себеотдаденост и лично време. "Много малко са хората, които имат високото ниво на умение, така, че да покажат бойния аспект на тази практика. Това допринася за имиджа й на една лека дихателна гимнастика. Това, което е същественото, е циркулацията на вътрешната енергия – Ци, по време на изпълнението на класическите комплекси и движенията, циркулацията на диханията на тялото. За да се получи тази циркулация, трябва да са изпълнени много условия и изисквания. Циркулацията на енергията води до непрекъснато вътрешно захранване на органите на човек по време на движение и непрекъснато закрепване на чисто физическо ниво“, обясни Светослав Сомов.  

Тай Чи освобождава напрежението и стреса, успокояват емоциите, слагат ги под контрол, сънят се подобрява, обясни преподавателят по Тай Чи. "Стават значително по-спокойни, по-уравновесени, по-балансирани, по-трудно могат да бъдат изкарани извън релси. Здравословното състояние видимо се подобрява, човек става значително по-устойчив на всякакви въздействия, ментални и физически, от гледна точка на вирусни инфекции. Става по-отворен, става себе си“, посочи той.

Живко Кръстев