На 23 април църквата отбелязва Светла сряда, третият ден след Великден. Църковният празник на 23 април почита паметта на Св. мчца Александра и Св. мчк Лазар Български. 

На този ден не трябва да се кълне, проклина, клюкарства, завижда, да желае зло и да бъде мързелив, както и да отказва помощ.

Забранено е да повишавате тон и да се карате - има поверие, че този, който го наруши, може да бъде убит от мълния. Също така трябва да избягвате работа в градината - посевите могат да бъдат повредени от градушка.

Както и в предишните дни, в храма се провеждат празнични служби. Царските двери остават отворени до събота. Според обичая на този ден в църквата се палят свещи за предпазване от градушка. На този ден се блажи.