Създателят на платформата "Уча.се": Идеята ми хрумна, след като помагах на сестра ми за домашните
©
Идеята за създаването на сайта на Дарин Маджаров му хрумва след като помага на сестра си за различни задачи в точните науки: "Хрумна ми да записвам обясненията на уроците за нея. Така станаха първите видеа, които тя започна да гледа, показваше ги на своите съученици, те започнаха да ме търсят. Така започнах да правя видиа и да ги качвам. Дойде един момент, когато започнаха да ми се сърдят, че не се справям за всеки по всичко. Тогава разбрах, че това нещо има огромна ценност за хората. Прекъснах докторантурата си и си дойдох в България да го развивам професионално, което ми беше и мечта – исках да се върна в България да правя нещо смислено.“
Това, което имаме в България като внедряване на технологии в обучителния процес, е наистина на световно ниво, каза още Дарин Маджаров, като обясни, че това си е проличало най-много по време на пандемията, когато той е споделял опита си с различни хора в Европа. "По време на пандемията направихме същите платформи "Уча.се“ вече и в Румъния, Испания и Италия. Сравнявайки нещата, които се случват тук и там, мога да кажа, че не сме чак толкова зле, колкото хората си представят, но не сме и без проблеми.“
"Основното стимулиране на децата да учат става в къщи от родителите, които реално дават възпитанието, дават ценностите и слагат летвата, към която детето да се стреми., - смята още той, - Има различни видове семейства спрямо отношението им към образованието. За мен 80% от стимулът идва от къщи, 20% е влиянието, което може да окаже учителят. Когато семействата са будни на тема образование и успешен живот, децата летят, когато това не е тема и образованието се дискутира като ненужно дори, тогава децата се объркват.“
Основният проблем на децата е, че са неразбрани. И това е стряскащо, защото семейството и средата е тази, от които те трябва да получават подкрепа и стимул за развитието си, сподели още Дарин Маджаров.