Съосновател на приложение за храна: Потребителите могат да купят продукти със значително намалена цена
© Фокус
Мобилното приложение е безплатно за всякакъв вид устройства, а скоро се очаква и уеб версия. За година и половина 450 обекта, предлагащи храна, използват това приложение. Те са в София, Пловдив, Варна, а от скоро дори и в Букурещ. "Румънците изхвърлят много повече храна на глава от населението от българите, което много голям проблем“, посочи Джейн Димитрова.
FoodОbox дава достъп на крайния потребител на всички локации, които имат храна в излишък. В представените различни категории обекти потребителят се ориентира с филтри. "Той може да спаси храната, като отиде на място в обекта, обикновено час преди края на работния ден. Плаща на място и получава кутия, пълна с ястия, сладкиши и печива. Храната е вкусна, абсолютно“, обясни тя.
Джейн Димитрова посочи, че един от 10 души в световен мащаб живее под прага на бедността и гладува. В по-развитите държави обаче хората не си дават сметка за това. Статистиката показва, че половината от цялата храна в световен мащаб се изхвърля от домакинствата без да е използвана или консумирана. Затова от няколко месеца FoodОbox организира лекции в различни училища в столицата. "Аудиторията ни са деца между 10 и 12 години, които са изключително будни и активни. Ние им даваме за домашно колко храна се изхвърля вкъщи и те стават инспектори, които се борят с разхищението на храната вкъщи. Помагаме на ресторанти и супермаркети да намалят брака си, но все пак и вкъщи се генерира немалко количество, което понякога е заради презапасяване, неправилна подредба на продуктите в хладилника“, посочи Димитрова.
Скоро предстои да стартира и платформата Foodonate, която ще свързва заведения с излишък от храна с хора в нужда. "С доставка ще даряваме сумата, която клиентът дари, удвояваме я във формата на храна и тази храна достига в същия ден до хората, които имат нужда от нея“, обясни тя.