Основните нагласи сред политиците не са за съставянето на редовен кабинет, а за поредни предсрочни избори. Позициите на отделните партии и коалиции, заявките, поведението им в неговата символна част показват една позиционност и липса на предложения за търсене на компромиси и решения. Партиите от изборите насам са в режим на предизборна кампания. Това каза политологът Страхил Делийски в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“.

Президентът ще връчи първия мандат на ГЕРБ и те ще трябва да дадат някакъв вариант за правителство, което трябва да потърси максимално широка подкрепа най-вече през подкрепата на ПП-ДБ, което е логично, но според политолога няма как за две години изведнъж си да си върнал огромното доверие на хората. "Не виждам да има ясна формула, ясна идея как би могло да се формира работещо мнозинство, което да успее да излъчи правителство. Няма такова.“

По думите му всичко е въпрос на преговори и ако условието Бойко Борисов да не заеме премиерския пост ще спомогне за реализирането на едно стабилно мнозинство, то ГЕРБ биха го приели. "За Борисов е важно или да излъчи някакъв вариант, който би могъл да бъде гласуван в Народното събрание, или вторият вариант пред него е така да се развие процесът, че виновните за евентуално несъставени на редовен кабинет да бъдат неговите политически опоненти. Според мен се върви към втората хипотеза. Нещо, което с пълна сила важи и за комуникационните усилия на ПП-ДБ. Там също голяма част от разказа е свързана с убеждаването на публиката за това заради кого няма да се случи редовно правителство.“

Според Страхил Делийски поисканият от изпълняващия длъжността главен прокурор Борислав Сарафов имунитет на съпредседателя на ПП Кирил Петков би могло да бъде тълкувано по различен начин, в зависимост от отношението на тълкувателя към прокуратурата. "За едни това действие ще бъде свързвано с идеята за спазване на законите, за други ще бъде политическа репресия и при всички положения това ще бъде употребено в политическата борба,“ посочи той.