Стоян Панчев, икономист: Данните за повишен износ не означават, че икономиката ни е в по-добро състояние
© Личен архив
Това по думите му се дължи на редица проблеми, част от които са вътрешни – защита на частната собственост, проблеми със съдебната система, проблеми с пазара на труда, образование, данъчна система. Другият момент е свързан с геополитическата обстановка и с увеличаването на лихвените проценти от централните банки, обясни икономистът. "Когато лихвите в САЩ и в Европа са по-високи отколкото у нас, съвсем естествено е капиталите да отиват в тази посока. Високите лихвени проценти показват, че там има възможност върху този капитал да бъде реализиран и да има някаква възвращаемост. В България имаме относително твърди, ниски лихвени проценти“, допълни Панчев.
"Докато не се появят хора, които осъзнават тази промяна и могат да настроят нашата икономика към тази нова среда, ние ще седим в едно небитие – нито ще може да се конкурираме с останалите страни по тези типични параметри, нито ще можем да отговорим на тези промени в стопанската система на света“, коментира икономистът.
Панчев обясни, че статистическите данни за реализирания повишен износ през 2022 г. не означават, че икономиката ни е в по-добро състояние. "Ефектът е по-скоро външен. Немалка част от него е инфлационен, т.е. цените са скочили, а в следствие на това и общият резултат на износа на България е скочил“, поясни той.
Войната в Украйна също е фактор и отваря вратите на военнопромишления комплекс. "Заради войната има голямо разместване във веригите на доставки на енергийни ресурси и това дава допълнителна възможност България, която има голяма рафинерия, да се възползва и да спечели чрез увеличения износ“, отбеляза икономистът.
Той коментира също, че при цените на енергийните ресурси има сериозни флуктуации, които се влияят от различни фактори. Със сигурност има и сезонен момент – през лятото започва запълване на резервите на газохранилищата в Европа, обясни Панчев.