Центърът по лъчелечение и радиохирургия на УМБАЛ “Софиямед" официално въведе в ежедневната си практика най-съвременния софтуер за автоматично контуриране на органи DirectORGANS, който подпомага максимално прецизното очертаване на над 100 органа в човешкото тяло, съобщиха от университетската болница.

Технологичното решение е разработено от Siemens Healthineers и е вградено в софтуерната платформа на използвания в едноименното отделение компютър-томографски скенер за планиране на лъчелечението. Това е поредна стъпка в стремежа на лечебното заведение и Центъра за лъчелечение и радиохирургия към дигитална трансформация и внедряване на софтуерни иновации за максимизиране на качеството на предлаганите здравни услуги, в контекста на лечението при онкологичноболни пациенти.

В множество специализирани центрове в България и по света контурирането на критичните органи върху образите от скенера, на базата на които се изготвя индивидуалния терапевтичния план на пациента, се прави ръчно. Това изисква ангажирането на значителен човешки ресурс и прави контурирането трудна  задача, която отнема съществена част от времето на лъчетерапевтичния екип. Нещо повече, вариацията между различните членове на екипа може да затрудни постигането на повторяеми и последователни резултати и по този начин да създаде потенциална възможност за компрометиране на резултата от лъчетерапевтичния процес.

Софтуерът е част от световния стремеж да се намери решение на този проблем и е първият специализиран, който извършва контурирането по време на сканирането на пациента. Алгоритъмът позволява бърз и безпроблемен работен процес без необходимост от ръчно прехвърляне на данни.

Софтуерът използва изкуствен интелект за бързо и точно очертаване на анатомични структури върху компютър-томографските образи, като работата му се основава на два базови процеса:

- оптимизирана реконструкция на образите: реконструиране на CT-данните за целите на автоматичното контуриране, което тече паралелно с рутинно използваната реконструкция, оптимизирана за човешкото око

- Обучаем AI: по-висока точност на алгоритъма чрез машинно обучение на базата на голям масив от данни и клинична обратна връзка

 

Това дава възможност на медицинските специалисти да увеличат максимално прецизността на контуриране на органите в риск и да използват по-пълноценно възможностите на съвременната терапевтична апаратура с която разполагат, за постигане на прецизно лъчелечение при максимално запазване на органите в риск на пациента.  

"Внедряването на софтуера е голяма крачка напред за нашия екип. Пациентите ни ще се възползват от още по-прецизно и навременно лечение, а специалистите ни – от надежден и ефективен инструмент, който подпомага ежедневната им работа", коментира д-р Иван Георгиев, началник на Центъра по лъчелечение и радиохирургия в УМБАЛ “Софиямед".

Това е поредна система на базата на изкуствен интелект, от чиито ползи имат възможността да се възползват екипа на Отделението и съответно неговите пациенти.