Бившият служебен премиер Стефан Янев разкритикува начина, по който се подхожда към проблемите с пътищата и инфраструктурата в България. Според него липсва дългосрочно планиране, а се действа кампанийно.

Кампанийният подход към проблемите

"Виждаме, за съжаление, тези проблеми, когато заговорим за инфраструктурата — за това, което ни заобикаля като обществено благо, онова, което би трябвало да бъде съградено за нас, за общността, за гражданите, с нашите пари. Но то не е направено като хората. Проблемът е, че не се прави системно. Проблемът е, че ние действаме кампанийно, както е случаят с днешните 37 мерки. Предполагам, че някои от тях ще са добри и ще заработят с времето. Но защо прибягваме до кампанийни действия? Защото нямаме нормално планиране, нямаме цикличност в изграждането и поддържането на цялата инфраструктура", каза Янев пред Bulgaria ON AIR. 

Той подчерта, че липсата на устойчиви политики води до разпад на инфраструктурата, включително пътища, мостове и тунели, а това пряко застрашава живота на гражданите.

Янев даде примери с хроничното недострояване на ключови магистрали като "Хемус" и "Струма", които се превърнаха в символи на институционално безсилие и антипланиране.

Корупцията като корен на инфраструктурния срив

В основата на проблема, според него, стои системна корупция. Кражбите и неправилното изразходване на публични средства създават "дупки" не само в бюджета, но и по пътищата – буквално и преносно. Финансовите дефицити се трупат, а за тях не се носи ясна отговорност. Това води до недоверие и разпад на обществените връзки.

"Оставките не биха решили проблема, но протестите трябва да продължат. Защото протестите са хранителната среда на обществените отношения. Ние започваме да губим връзките помежду си като общество, като общност. Дори когато става дума за малката общност на една улица, един блок, едно село или квартал и така нататък. Тези обществени връзки, когато са достатъчно здрави, позволяват на хората по-лесно да поставят въпросите, които трябва да бъдат взети предвид. А най-ясно това се изразява чрез протест, разбира се. Без да се завърнем към основата на обществените отношения, отношенията между нас самите, няма как да постигнем напредък", коментира бившият премиер. 

По думите му, последните десетилетия са довели до ерозия на социалната сплотеност и усещане за принадлежност – нещо, което е било подкопано и от чужди влияния, и от вътрешно бездействие.

Относно системите за сигурност, Янев бе категоричен, че не е достатъчно само да се наливат средства. Необходим е контрол, отчетност и прозрачност, за да се избегнат злоупотреби.

Даване на пари на институции като МВР и армията трябва да бъде обвързано с резултати и реална ефективност, на мнение е той. В противен случай, дори с най-добри намерения, средствата се превръщат в храна за корупционни практики.