Кризата в България дойде в началото на управлението на Бойко Борисов. През 2009-2010 г. държавата усети спад на брутния вътрешен продукт с около 6.5%, когато дойде финансовият министър Симеон Дянков, който направи един абсолютно грешен бюджет. Това каза в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“ Стефан Софиянски – бивш служебен министър-председател и 10 години кмет на София. 

"От 2009 г. досега почти няма година, в която да имаме добър бюджет или икономически растеж. Влязохме в спирала на взимане на заеми и задлъжнялост. Независимо от клетвите на Борисов, че той не е популист и няма да остави държавата с дълг, България стигна до доста висок външен дълг. А днешната ситуация предполага взимане на нови заеми, което вече не е добре", сподели той.

По думите му страната не е използвала правилно средствата от Европейския съюз. "Логиката, която трябваше да бъде на тези средства, беше те да дават брутен вътрешен продукт, т.е. ние да ги вкараме във възпроизводство, в икономическата сфера, така че България да произвежда повече и да бъде по-конкурентоспособна. Ние похарчихме тези пари. Тогава г-н Дончев се гордееше, че сме на 23-то място по усвояване на фондове в Европа, което е смешно. Когато си най-бедният в Европа, трябва да си първи по усвояването на средствата. Тези средства, които усвоихме, не доведоха до необходимия растеж на икономиката ни, който да осигури приходи за бюджета. В резултат на това България продължава да бъде най-бедната държава в Европа от 2009 г. насам", заяви още бившият министър-председател.

И разказа как е успял да стабилизира икономиката чрез редица мерки като увеличаване на държавните резерви и въвеждане на валутния борд.

Що се отнася до бъдещето на България в еврозоната, Софиянски отбеляза, че приемането на еврото трябва да се разглежда като част от дългосрочна икономическа стратегия. "Когато имаме икономически растеж, преходът към еврото ще бъде много по-плавен. Хоризонтът на това в днешната турбулентна политическа обстановка обаче не е близък. Но ако имаме едно стабилно правителство, което да разчита на една дългосрочна политика, това би могло да стане след 5, 6, 7 години."

Софиянски заяви, че не трябва да приемаме еврото като политическа цел, а като чисто финансово-икономическа перспектива за една силна икономика.