"Макдоналдс“ е компания, която дава шанс на всеки – няма значение възрастта, пола, раса, цвят на кожата, даваме шанс на всеки да се развива и да придобива нови знания и умения. Компанията е с устойчиви традиции в кариерното развитие, за която е важно не разделението на млади и по-зрели хора, а всъщност в зависимост от качествата на човек, той може да стигне до каквато позиция всъщност той иска. Това каза в предаването "50 причини повече“ на Радио "Фокус“ старши супервайзър "Човешки ресурси и обучение" в "Макдоналдс България“ Калин Гайдаджиев.

Една нова длъжност – лидер гостоприемство, навлиза все повече във веригата ресторанти, тъй като техническите обновления налагат необходимостта от съдействието на опитни хора, в лицето на лидер гостоприемство, които помагат на клиентите с тяхната поръчка. "Имаме опит и от други държави, които показват, че такъв тип хора, заставайки на тази позиция, обгрижват една идея повече гостите ни,“ посочи той и добави, че в последната година се наблюдава тенденцията за позиции в "Макдоналдс“ да кандидатстват и доста зрели хора с опит.

"Имаме много хора и със специални нужди, което е много добро и говори отлично за един работодател, защото по този начин протягаме ръка на хората и даваме шанс за тяхното развитие,“ допълни той.

"Ако един човек иска да се развива, има знания, умения, възрастта "Х“ години няма абсолютно никакво значение – хиляди примери имаме в компанията. Мога да кажа, че аз също съм започнал от най-ниското стъпало и съм стигнал в момента да бъда част от отдел "Човешки ресурси и обучения“ за цялата компания. Имаме хиляди други примери, които са се развили не само в България, ами и в чужбина. Думата "възраст“ е напълно изключена в "Макдоналдс“,“ категоричен е той.

По думите му в огромна структура, като "Макдоналдс“, възможностите са големи, и това е мястото, където можеш да развиваш себе си, да утвърждаваш това, което си научил, за в бъдеще и да развиваш лидерските си умения. "В компанията отношението на по-младите към по-възрастните им колеги е много специално, като жените обикновено се приемат като майка-закрилница, а мъжете – за бащата на екипа,“ сподели още той.