Нямаме електронни услуги, нямаме работеща тол система, нямаме видеонаблюдение навсякъде. Ако имаме такава екосистема, ще се появи информация, която ще разбие рутината на правоприлагащите органи, които са свикнали да не прилагат своите правомощия по най-разнообразни причини. Това социологът Марчела Абрашева в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“.  

Тя коментира предлаганите от правителството мерки за ограничаване на произшествията и жертвите на пътя. "На мен ми се иска да не са 37, а да са 3 мерки, но те да бъдат изпълнени. Дълбоко се надявам, че това намерение моментално да бъдат реализирани глоби с нарушения е обвързано с идеята как това да се случи по начин, по който се изключва корупция или са нарушавани права на хората, как това да бъде контролирано и наблюдавано“, заяви Абрашева.

Тя даде пример с мярката за отнемане на автомобил при шофиране в нетрезво състояние или под въздействието на наркотици, ефектът от която е спорен. "След като беше приета тази мярка, се оказа, че няма тестове, че те са бавни, неточни, че се нарушават права, че не на всички се отнемат автомобилите“, посочи социологът.

По думите й работата на правоохранителните органи по пътищата не е достатъчно ефективна, а чувството за безнаказаност кара нарушителите да продължават да нарушават правилата. Качеството на пътищата също е проблем, допълни тя. "Отдавна се говори за остарелите знаци, за лошите пътища, за липсата на осветление и за кръстовища, за които от години се знае, че са опасни, но никой нищо не прави за тях“, коментира Марчела Абрашева.