Изборите у нас се превърнаха в преброяване на твърдите ядра, които се свиват непрекъснато. Представителната демократична система функционира по един изроден начин. Това каза социологът Кънчо Стойчев в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“.

Партиите и политиците са изхабени, смята той. Въпреки привидно многото партии, които участват в изборния процес и влизат в парламента, избирателите на практика нямат избор и отговарят с негласуване. "Покъртителното е, че едни и същи хора десетилетия вече задръстват българската политическа сцена, без грам свян. Те просто трябва да я напуснат. За мен е потрес, че те имат лицето да се обърнат към българските избиратели. Същите тези хора, които окепазиха Конституцията, искат отново да получат народното доверие, без дори да са изправили глупостите, които сътвориха. След два месеца ще искат отново да бъдат избирани, отново ще правят правителства и отново ще рушат държавността в страната“, коментира Стойчев.

Основният закон е променен заради лични интереси, посочи той. "Това е недопустимо! Това просто означава, че няма Конституция. Те направиха промените, без да знаят какво правят“, подчерта социологът.

Голяма част от избирателите отхвърлят това, което им се предлага, и залагат на новопоявили се партии в търсене на алтернатива в политиката. "Виждаме, че през последните години няма избори, на които да не се появи партия-изненада, партия, която дори ние, социолозите, трудно улавяме в изследванията преди изборите. Всичко това говори за една болна политическа среда“, смята Кънчо Стойчев.

Политика не може да се прави чрез поставянето на етикети, прякори и набеждаване, категоричен бе той. "Като че ли политиката в България се превърна в надлъгване и печели онзи, който лъже най-много“, коментира социологът.

Според него в центъра на предстоящата предизборна кампания отново ще бъде поставен въпросът за бъдещите коалиции и разпределението на властта. "Предизборните програми са пълни глупости! Там е просто едно каканижене на думи. Изобщо не ги интересува да изпълняват нещо от програмите след това. Няма политики за подобряване живота на българите и бизнеса средата, за справяне с проблемите в образователната и здравна система. Единственото, което ги интересува, е кой ще е главният прокурор, кой ще владее съдиите, кой ще владее прокуратурата и как да вкараме опонента в затвора. Това обаче не е животът на българите“, подчерта Кънчо Стойчев.

Процесите на разпад в политическите партии според него не могат да бъдат преодолени в предизборна обстановка. "Това може да доведе до още по-голямо разрояване на парламента, с още по-голяма степен на антагонистичност, освен тази, която имаме в момента. Представете си две ДПС-та и две БСП-та, които имат червени линии помежду си – това само ще задълбочи кризата“, прогнозира социологът.