Социологът Елена Дариева: Тази седмица се придвижваме неуверено с миши стъпки към формирането на правителство
© Фокус
“Големите проблеми на България като че ли са ценностните. Те започват от това, че липсва регламент, респект пред закона, навици за честност. Ставаме свидетели на заучена безпомощност, толерантност към корупцията на всякакви нива. Формално работещите институции, партийният блокаж, слабите закони и скъсаната връзка между хората и властта, това са следствие на тези големи ценностни проблеми, за които говоря. Концепцията за аномията визира обществото като система и предпоставка за неговото устойчиво развитие е удържане на обща ценностна идеоогическа рамка. Когато тази рамка се нарушава от обществото и общностите започват процеси на локализиране и самосагрегиране, обществото се разпада на различни под общества като всяко от тях има собствена спояваща ценностна йерархия и идеология. И само формално обществото и държавата продължават да функционират, морално и поведенчески започва разпад и сегментация, самосагрегация на обществото, отбеляза Елена Дариева.
“Тази седмица се придвижваме неуверено с миши стъпки към формирането на правителство, което е изключително тежка задача. Преговорите са ограничени до 4 формации - ГЕРБ-СДС, които лидират разговорите, “Демократична България", които участват от страна на вторите, “БСП Обединена левица" и “Има такъв народ". Разногласията между тези политически формации са големи, и не са от вчера. Сред основните препъни камъни в този диалог е Декларацията, която поставят като условие вторите ПП-ДБ, за да влязат в преговорите по съставяне на кабинет. В началото на разговорите леко се отвори вратата за част от приемането на условията в тази декларация. Изключително важно е да имаме правителство. Обществото ни се задъхва от проблеми и тази политическа криза не бива да продължава. Политическият елит е длъжен да свърши основната си задача, а тя е да произведе власт. Не трябва да се губи шансът за влизане на България в Еврозоната. Политиците нямат право да проължават с това политическо безвремие, и да ни плъзгат за поред път по спиралата на изборите, изтъкна Елена Дариева.
“Прецедент е според решението на съда, екип от експерти да отварят чувалите от близо 1/3 от изборните секции, за да проверяват достоверността на отчетените резултати от ЦИК, това е безпрецедентно решение в най-новата ни история. Благодарение на видеонаблюдението станахме свитедели на безпрецедентни прояви, на погазване на изборните права на гражданите. Прецедент са хибридните заплахи в България, които главоломно нарастват, за да им се противопоставим по нов начин трябва да се проследяват предизборните кампании и да се следи за достоверността на каналите по които избирателите се информрат за позициите на политическите сили, за да не стават жертва на злонамерени и хибридни атаки, подчерта Елена Дариева
Най-успешен кабинет в настоящата ситуация би бил този, които да убеди българските граждани, че имат воля да се справят с техните проблеми, и да възстановят скъсаната връзка между хората и властта. Трябва да видим култура на компромиса у нашите политици, воля, че те са склонни да спазват културата на съвместния живот. Целта на политическото действие е да структурират нашият колективен живот така, че да можем да живеем заедно дори и да не се харесваме. През последните 10 години у нас се наложи стилът на конфронтация, липсата на диалог. Тябва да се възстанови диалога , да се акцентира върху общото, обединяващото, а не върху различията и разединяващото, заключи Елена Дариева.