Ден преди обявения бойкот на хранителни магазини, от Комисията за защита на конкуренцията обявиха, че започват проучване на всички данни и фактори за повишението на цените на храните.

От КЗК уточняват, че не упражняват ценово регулиране, но всеки, който има информация или доказателства за картел, да сигнализира.

Междувременно пред БНТ говори производител, който пресметна, че изкупната цена на овчето мляко е 2.50 лв., а овчият кашкавал във веригите е над 50 лв. Какъв е пътят от производителя до рафтовете и ще бойкотират ли утре хората?

"Утре няма да идвам", каза Юлиян Захариев, клиент.

Юлиян Захариев пазарува днес, за да подкрепи бойкота утре. И ако той е категоричен, други са взели обратното решение. А някои от клиентите все още се колебаят, въпреки че джобът им олеква с всеки ден.

"Имаше един министър-председател, който призова: "За Бога, братя, не купувайте". За мен това беше най-смисленият призив. И тогава наистина не пазарувахме. Даже няма да вляза сега в магазина - утре ще дойда да пазарувам", казва клиент.

"Не съм решила още", посочва жена.

"Намирам, че от 20 дни много се вдигнаха цените в магазините", отбеляза Дора, клиент.

А на излизане от магазина Юлиян Захариев е с 35 лв. по-малко.

"Кисело мляко, плодове, закуски, такива неща. Инфлация няма, а пък всичко расте. Аз това не мога да разбера как става", казва Захариев.

Собственикът на малка мандра във Врачанско - Дойчин Ганев, също не разбира защо цените са такива и казва, че във веригите е по-скъпо, отколкото той продава на дребно. Той произвежда продукти от краве, овче и козе мляко, има собствени животни, продава на фермерски пазари и зарежда малки магазинчета. И признава, че продукцията му, тъй като е в малки количества, е скъпа, а най-високата надценка, която слага, е 22% или 5 лева.

"При мен сиренето излиза на 18 лева. Отидох до една голяма верига - продукти по БДС, и за които знам, че са с високо качество, кравето сирене - там го видях между 25.70 и 29 лева. Кашкавалът от краве мляко, най-масовият, моята цена на дребно е 30 лева, на изхода на мандрата при мен е 25 лева", посочи Дойчин Ганев, собственик на мандра.

Ганев изчислява, че сега кравето мляко е левче, козето - 1.20, а овчето - 2.50.

"Аз днес се втрещих, честно казано, не бях заглеждал повече от година. Овчи кашкавал - 54 лева. Не е нормално. Моят е 36 лв. на дребно с всичките ми разходи за транспорт, щанд, продавач. Не е нормално", отбеляза той.

Според сайта, който следи цените на храните на дребно, килограм сирене сега струва 24.20 стотинки, а цената на едро - 11.60 лв. или разлика до рафтовете от цели 12.60. Разлика има и при кашкавала - почти 6 лева.

"Малките, може би трябва да станем конкурентни на големите, за да свалят веригите тези цени. Аз не знам къде е надценката. Наистина. Нямам представа. Ако приемем, че дистрибуторът взима 20%, значи останалите 20-30-40% са в магазините, но имайте предвид, че и те носят голям риск", каза Дойчин Ганев, собственик на мандра.

От Българската стопанска камара са на мнение, че по-малките производители трябва да се обединят в кооперативи, за да са по-силни, а внесените законопроекти за таван за овладяване на цените, определят като напълно непазарни.

"За последните 7 години това е трети опит да се въведат някакъв вид таван на надценки и на цени. Решението на КЗК от началото на годината ясно показаха, че картели между големите търговски вериги няма. Историята, която имаме от по-далечното минало показва, че налагането на ограничения на търговията с хранителни стоки води до две неща - едното е изчезват стоки от пазара, и другото е спекула", каза Станислав Попдончев, зам.-председател на БСК.

Според БСК с предлаганите промени се предоставя пълна власт на правителството да определя цените без условия.