Сметната палата алармира за натиск
©
Решението е взето във връзка с внесения на 10 декември 2024 г. в 51-то Народно събрание законопроект за изменение на Закона за Сметната палата.
Предлаганите промени целят да се отнеме от председателя на институцията правото му да предлага на Народното събрание заместник-председатели, както е било до момента, и да се замени с директно номиниране и избор на заместник-председатели от Народното събрание. Подобен законопроект бе внесен и на 5 август 2024 г. в 50-то Народно събрание.
Предложението за промяна на модела за номиниране на заместник-председатели на Сметната палата и в двата случая идва след промяната в чл. 99, ал. 5 от Конституцията на Република България, съгласно която заместник-председателите на Сметната палата също могат да бъдат назначавани за служебен министър-председател. В този смисъл, не може да не направи впечатление очевидното желание заместник-председателите на Сметната палата да бъдат определяни директно от Народното събрание по политически, а не по професионален признак.
Още на 6 август 2024 г., след като бе депозиран първият проект на изменение на Закона за Сметната палата, Горица Грънчарова-Кожарева, изпълняваща правомощията на председател на Сметната палата, изпрати писмо до г-н Тони Мърфи, председател на Европейската сметна палата, с което го информира за опитите за накърняване на независимостта на българската институция.
В отговор г-н Мърфи посочи, че независимостта е ключова предпоставка за обективното и ефективно функциониране на Върховните одитни институции. В писмото той обърна внимание, че международната професионална одитна общност разполага с бърз механизъм за защита на независимостта на Върховните одитни институции (ВОИ). Механизмът не бе задействан до този момент и последващо посещение от международни структури не бе извършено с надеждата, че законопроектът за изменение на Закона за Сметната палата, останал неприет от 50-то Народно събрание, е изолиран опит за използване на Сметната палата за политически цели и че държавническият подход за утвърждаване на независимия външен одит в публичния сектор все пак ще вземе връх над тяснопартийните интереси.