депутатите приеха ветото на президента Румен Радев, наложено върху изваждането на Националната следствена служба.
По време на дебатите бившият правосъден министър и депутат от ПП-ДБ Надежда Йорданова заяви, че оспорените изменения са били приети при един недобър законодателен процес и предложи да има комплексен дебат и той да бъде след промени в Конституцията.
Бойко Рашков смята, че позорното явление дела на трупчета бие пряко върху принципа на справедливост. "Тези, които направиха промените в Конституцията със сливането на всички следствени органи в прокуратурата, да кажат защо го направиха и защо сега има дела на трупчета", посочи депутатът от ПП-ДБ и бивш министър на вътрешните работи.
От ГЕРБ смятат, че парламентът е прибързал с промяна на функциите на разследващите органи. Депутатът Бранимир Балачев призова от парламентарната трибуна да се използва връщането на този законопроект, за да се проведе един много широк и сериозен дебат.
Петър Петров от "Възраждане" пък смята, че във ветото на президента няма правни мотиви, а политически и упрекна парламентарните групи, че не са внесли нито един законопроект за съдебна реформа, а сляпо са гласували законопроектите, внесени от служебното правителство.
Лидерът на БСП Корнелия Нинова също взе думата. Тя бе категорична, че единствената алтернатива на цялата тази сглобка, е БСП.
"Подкрепихме този закон на първо четене, но не го подкрепихме на второ", каза Нинова като по думите ѝ съдебната реформа сега се гласува "на коленце"- ГЕРБ диктува, "Възраждане" пише и предлага от трибуната".
И отправи обвинение, че са нарушили Конституцията. "Когато грубо нарушавате законодателството и правилата на Народното събрание, пишете ги по поръчка на ГЕРБ и искате БСП да натиска зеления бутон. Няма как да стане", допълни Нинова.
Както вече стана ясно Следствието и прокуратурата няма да бъдат разделени: Какви бяха политическите реакции?
© Фокус