Слагат ново осветление на главен път Е-79 при входа на Благоевград

© БНТ
Околовръстният път на Благоевград е неосветен от години. И до днес, тук през нощта е трудно преминаването с автомобил, тъй като видимостта е слаба. Често има и неправилно пресичащи хора.
През годините имаше и няколко инцидента с жертви и пострадали. Последният е от преди година, когато млад мъж загина, удряйки се с автомобила си последователно в мантинела и един от стълбовете в началото на града. Откакто е премахнато осветлението, в тъмните часове на денонощието живота си загубиха и няколко неправилно пресичащи пешеходци.
Участъкът е с дължина четири километра, като започва от антените преди Благоевград и завършва при квартал "Струмско". Проверка през 2016 г. е установила, че монтираните през 70-те години осветителни тела са изгнили и ръждясали. Тогава пътноподдържащата фирма ги премахва, защото представляват опасност за преминаващите под тях автомобили.
Трафикът в участъка е изключително натоварен, тъй като поема потока от автомобили както от града, така и от близките населени места.
След няколко неуспешни опита на предишни ръководства, сега община Благоевград е успяла да вземе собствеността върху стълбовете, на които бяха монтирани лампите. Те вече са въведени като актив на Общината, което и дава право да се разпорежда с тях и съответно да ги ремонтира.
"Намерението ми е да осветим града и когато идват хората... това е лицето и входът на града. Когато хората минават дори, ще могат да го виждат това цялото осветено. Говорим за нещо модерно, с фотоволтаична система, осветителните тела, съответната трайност. Да направим нещо наистина ново. Като модел и образец за това какво трябва да се случи в следващия период. А и ще спечелим всички от това", коментира Илко Стоянов – кмет на община Благоевград.
Местните жители настояват осветлението да бъде ремонтирано колкото се може по-скоро, тъй като според тях Благоевград е единственият град в България, който няма улично осветление при влизането в него.
пон | вто | сря | чтв | пет | съб | нед |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | |||||
3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |
10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 |
17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 |
24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 |
31 |
Симпатизанти на "Величие" изсипаха чували с "недостигащи бюлетини...
23:10 / 11.03.2025
Почина един от големите радетели на българската култура в Сърбия
23:01 / 11.03.2025
ГЕРБ: Обръщаме се към всички мислещи - не саботирайте държавата!
22:24 / 11.03.2025
Икономист: Бойкот на веригите, без да се погрижиш за дистрибуцият...
23:10 / 11.03.2025
Харалан Александров за данните за изборите: Има несвършена работа...
22:03 / 11.03.2025
Петя Георгиева: Румъния е в безпрецедентна политическа криза, коя...
20:36 / 11.03.2025
Актуални теми
Анкета
Не (19925) | 40% | ![]() |
Да, но отложено и превъртам реклами и съдържание (18437) | 37% | ![]() |
Да, гледам по традиционен начин (11454) | 23% | ![]() |