България е една много корумпирана държава. Имаме дефиниция на завладяна държава. Корупцията в България не е забранително скъпа, а наказанията са смехотворни. Това каза Йордан Карабинов – управляващ партньор в JK&Partners, в предаването "Човекът на фокус“ на "Фокус“. Дълги години той работи като професионален одитор и е един от основателите на Антикорупционния фонд.  

Проблемът по думите му се корени в законодателството и в хората, които го прокарват, т.е. в личностите на отговорни държавни позиции. "Политиците и ръководителите на държавните структури не трябва да искат да крадат. Ако те не искат да крадат, корупцията ще изчезне. Моето наблюдение е, че те просто искат да крадат и затова са толкова корумпирани. Американците ни го казват директно със закона "Магнитски“. Европейците ни го казват малко по-завоалирано, говорейки за правова държава и върховенство на закона“, коментира той.  

Каналите за подаване на сигнали за корупция и измами могат да бъдат различни – имейл, кутии, горещи линии. Много от българските институции предоставят такива, но на практика те не функционират, посочи той. "Целта на корумпираните и продажни политици е да уплашат хората. Те използват терминологията на доносничеството с цел да дискредитират или уплашат човека, който подава сигнали“, посочи Йордан Карабинов. 

В книгата си "Система за превенция на корупция и измами“ той систематизира всички 26 елемента на корупцията и измамрамките на три до шест месецаите, приложими в България. "За мен корупцията и измамите са нещо просто и елементарно. Елементите на системата се използват във всички големи мултинационални компании. Всеки, който прочете книгата, може да види кои елементи ги няма в съответната институция и кои могат да бъдат драматично променени“, обясни Йордан Карабинов. 

Според него е възможно всички 26 елемента да бъдат внедрени и напълно оперативни във всяка една държавна или общинска институция или фирма в рамките на три до шест месеца. "Единственото условие е ръководителят на организацията да иска да го направи и той да не е крадец“, подчерта експертът.