Статистиката на НСИ показва, че ПТП, причинени от водачи, които са с концентрация на алкохол в кръвта или под въздействието на наркотични вещества, са по-малко от 2% от всички тежки ПТП. ПТП с тежко пострадали или починали се причиняват най-вече от нарушаване на правилата за движение по пътищата – шофиране с превишена скорост и неправилно изпреварване. Това каза адвокат Силвия Петкова в рубриката "Визия 0“ на "Денят на фокус“ на Радио "Фокус“. 

Според нея единствено ефективното прилагане на наказанията за шофиране под въздействието на алкохол или наркотични вещества може да доведе до превъзпитанието на нарушителя. Причината толкова много хора да шофират в нетрезво състояние е заради липсата на ефективни наказания, а не защото има някакъв проблем в законодателството, а не защото има някакъв проблем в законодателството. Т.е. проблемът е в правоприлагането“, обясни адвокат Петкова.  

Не размерът на наказанията, а неизбежността им е функция на превенцията, подчерта тя. Непрекъснатите промени в Наказателния кодекс за увеличаване размера на наказанията не води до желаните резултати. Според нея най-тежкото наказание, което може да се наложи на водач, който е причинил смърт по непредпазливост, след като е употребил наркотични вещества или алкохол, е 20 години лишаване от свобода. "Размерите на наказанията сами по себе си нямат никаква роля за генералната превенция, т.е. да въздействаме предупредително. Те в крайна сметка отразяват обществената опасност на всяко едно деяние, което е обявено за престъпно, т.е. в колко тежка степен засягат някакви защитени права“, обясни юристът.  

Силвия Петкова коментира и проблема с високия процент фалшиво положителните проби - 45%. "В моята практика имам вече изключително много случаи на доказани фалшиво положителни проби, както и на присъдени обезщетения на водачите заради това, че определено време са били без книжка, без кола, а някои от тях са били и без работа“, обясни тя.  

Всички водачи са длъжни да дадат проба в случай на проверка на пътя чрез техническо средство – с дрегер или с тест за наркотични вещества, а ако откажат, трябва да предоставят биологични проби за лабораторно изследване. "Ако човек сам реши да даде кръвна проба, той може да го направи, но никой не може да го принуди, освен ако няма съдебно разпореждане в случаите, в които има обосновано подозрение за извършено престъпление. Полицейските служители, които извършват проверката, не могат да задължат водача да даде кръвна проба“, поясни юристът. 

Според измененията в Наказателния кодекс се криминализира повторният отказ за изпробване за употреба на алкохол и наркотични вещества, след като водачът веднъж вече е бил наказван по административен ред. "Т.е. той трябва да е отказал веднъж едновременно и теста, и кръвната проба, да му е наложена глобата в размер на 2000 лева и 24 месеца отнемане на книжка и след като го направи втори път, тогава вече ще носи наказателна отговорност“, обясни адвокат Петкова.