През изминалия уикенд се навършиха две години от началото на войната в Украйна. На 24 февруари 2022 година президентът Путин стартира т.нар. от него "Специална военна операция“, която по думите му трябваше да денационализира и демилитаризира украинската държава.

На този фон, отново през вече изминалата седмица, Европейският съюз обяви 13-ия пакет санкции срещу Руската федерация, a САЩ наложиха нови 500 ограничителни мерки. Те дойдоха след новината за смъртта на Навални. Новите ограничения затвърдиха лидерската позиция на Русия в класацията за най-санкционираната държава в света - с близо 16 000 санкции.

България подкрепя всички санкции, наложени от Европейския съюз срещу страната агресор. Въпреки това обаче, през изминалата година държавата ни неколкократно бе посочвана от различни авторитетни международни издания като място, където ограничителните мерки биват заобикаляни.

В края на миналата година дори премиерът Денков заяви пред Кьовеши, че подкрепя инициативата Европейската прокуратура да може да разследва има ли държави членки, които допускат заобикаляне на забраните.

Европейската комисия изготви и специален списък с 21 000 дружества, които са с повишен риск от заобикаляне на санкциите срещу Русия.

Сега от ПП-ДБ предлагат България да се създаде специално законодателство, чрез което България да наложи едностранно санкции на режима в Кремъл. От втората политическа сила настояват да бъде иззето руско имущество, което се намира на територията на България.

От ПП-ДБ посочват, че ако се вземе това решение, иззетите активи да се използват за подпомагане възстановителните процеси в Украйна. Друго предложение в проекторешението гласи държавата да си върне контрола върху комплекс "Камчия“.

Днес министър-председателят Денков бе на посещение в Киев, където се срещна с президента Зеленски. От украинската столица той заяви, че страната ни ще продължи да подкрепя Украйна, както с хуманитарна помощ, така и с военна. Правосъдният ни министър Атанас Славов обяви, че се готвят промени в Наказателния кодекс, с които да се включат престъплението агресия и руските лидери и военачалници да бъдат обект на наказателно преследване.

Преди месец депутатът от ПП-ДБ Ивайло Мирчев призова за замразяване на руски имоти у нас, собственост на санкционирани лица. Тогава Мирчев заяви, че тази законодателна инициатива е закъсняла и особено приоритетна за втората политическа сила.

Решението за това дали държавата, в лицето на институциите, ще изземе руско имущество, е в ръцете на парламента. Тепърва предстои то да бъде разгледано от народните представители, а оттам и да бъде взето решение.