Едва ли ще видим рекордни цени на петрола до 100 долара на барел, каквито бяха стойностите през 2022 година при избухването на войната в Украйна. Но всичко зависи от ескалацията на напрежението в Близкия изток и от това дали ще бъде засегнат Иран, или някоя друга страна-производителка на петрол. Това обясни Светослав Бенчев - председател на Българска газова и петролна асоциация. Според прогнозите му е възможно цената да достигне до 80-85 долара за барел, при сегашната стойност от 75 долара.

"Вчера и онзи ден цената на петрола тръгна нагоре, достигна 76 долара за барел, но в момента е 75 долара. Какво ще стане оттук насетне, ще видим. Най-големите притеснения са свързани с това Иран да не бъде засегнат и въобще някоя страна-производителка на петрол да не бъде засегната от тази война. Защото все пак Иран - това са около 4 - 4,5 млн. барела дневно, не малко количество петрол на пазара. Всеки риск води до спекулация на пазара на суров петрол и това е очевидно. Аз лично се надявам да не се стигне до там. Смятам, че каквото и да се случва с цените на горивата, на петрола, то ще се случи след 5 ноември, след изборите в САЩ. Но тогава, предполагам, че ще се опитат тези цени да бъдат стабилизирани, но нека да видим, все пак ескалацията е сериозна", отбеляза Светослан Бенчев в ефира на БНТ. 

Председателят на Българска газова и петролна асоциация коментира, че цените на горивата веднага са нарастнали в САЩ след разрастването на конфликта между Израел и Хизбула, защото пазарът отвъд океана е много по-чувствителен, отколкото в Европа.

"Но смятам, че ще бъдат взети мерки. Предишните две седмици от американските стратегически резерви бяха отпуснати количества, които да гарантират и да стабилизират цената."