Шефът на военния завод "Арсенал" с коментар как митата на Тръмп ще се отразят у нас

© NOVA
Военният завод в Казанлък произвежда продукция за държави в почти всички континенти. Новите мита, които президентът на САЩ определи не се очаква да засегнат чувствително индустрията, но ще бъдат генератор на напрежение.
"Реално частта от нашия износ към САЩ не е толкова голяма, тоест нас тези мита няма да ни афектират толкова. Истината е, че всъщност ще създадат проблеми за много икономики, а както се знае, когато има проблеми в икономиките, веднага започват бунтове започват войни“, посочи Ибушев пред NOVA.
"Специално за отбранителната индустрия, той даже ще ѝ даде един тласък напред заради конфликтите. Доскоро всички европейци бяхме доста наивни, да мислим, че този мир, който имаше 80 години, ще си остане за още 180. Истината е че се оказа, че има достатъчно хора в света, които искат да разбутат нещата и да искат да променят света, макар че той си беше изключително проспериращ, мирен. Ние живяхме в едни невероятни няколко десетилетия след падането на Берлинската стена и вижте, колко по-добре живеем сега отколкото тогава, нали. Има хора които искат да го променят да го счупят по някаква причина“, каза той.
Дали ще успят да го счупят остава неясно. Ясно е, че митата на Тръмп събудиха Европа. "Според мен Европа се събуди доста бързо, има огромна готовност и желание отново да поеме лидерската роля в света, защото до сега някак я оставаше. Беше възприето едва ли не, че Америка и Китай си водят света и ние нищо не може да направим. В момента виждам, че най-малко тука в регионален аспект Европа иска да си вземе доминираща роля и да се чуват нейните мнение и желание, най-вече европейските ценности за мир, за благоденствие“, подчерта Ибушев.
Една от първите обявени стъпки в ЕС е повишаване на отбранителната индустрия и въоръжаването. "Отбранителната индустрия е като всяка друга, тя е толкова адаптивна, колкото и позволява пазара, колкото търсене има. В крайна сметка всичко се свежда до това, колко договори имаш, какви приходи и какви ресурси. Истината е, че хубавото на тази индустрия е, че тя като контра баланс на гражданската и много държави в света, които нямат отбранителна индустрия много желаят да я имат. Европа има и традициите и всъщност има и хората има и образованието и индустриалната база, която в момента се увеличава много сериозно“, допълни директорът.
Кое е вярно: Митата помагат или вредят?
Преди месец премиерът Росен Желязков посети голяма част от предприятията от българския военно промишлен комплекс. "Успяхме да убедим правителството, че всъщност България може. Има за размера си диспропорционално голяма индустрия, много традиции, все още има хора и индустриална база и иновациите се случват в момента, те влизат на ниво изкуствен интелект, електроники, дронове, радари, сателити. България е изключително иновативна държава, знам стереотипите, но всъщност е доста водеща в много аспекти на тази индустрия пък и на други“, обясни инж. Христо Ибушев.
В оръжейния завод "Арсенал“ за последните години са инвестирали над 100 милиона лева в нови технологии. Войната в Украйна до голяма степен е спомогнала за стабилизиране на индустрията в страната. "Както знаете България е една от основните държави в Европа, която помогна на Украйна много сериозно и разбира се, това означава развитие в България на всеки един, който доставяше натам. Вие виждате рекордните нива на износ, защото то не е било само към Украйна, другите пазари си продължаваха, повечето заводи произвеждат може би двойно, тройно продукцията, която са произвеждали преди. Приходите са добри в момент на една такава криза, която очевидно се задава“, подчерта той.
Въведените мита от САЩ са моментът на обединение на бизнес и държавно управление. "Просто един труден момент, който смятам, че ще сплоти Европа и ще присъедини нас много по-сериозно с европейското семейство“, отбеляза Ибушев.