Българските потребители ще посрещнат Великден с пълна кошница и без недостиг на стоки. Това увери в интервю за предаването "Нюзрум“ по Радио "Фокус“ председателят на Държавната комисия по стокови борси и тържища (ДКСБТ) Владимир Иванов. Въпреки леко повишение на цените, сериозни дефицити не се очакват.

"Тази година празничната кошница е с около 6 лева по-скъпа в сравнение с миналата. В момента покупките на 27 основни хранителни продукта струват около 101 лева, докато през 2024 г. те са били около 95 лева“, посочи Иванов.

Причината е по-късното навлизане на свежите зеленчуци на пазара, което задържа средната стойност по-висока. Според него обаче "пазарът е добре зареден, особено с листни зеленчуци и салати“, а потребителите могат да разчитат на богат избор.

По думите на председателя на ДКСБТ, в момента цените са достигнали пикови нива, но вече се наблюдава стабилизация: "От десет дни насам сме на равна линия. Това е моментът, в който кривата ще се пречупи и ще тръгне надолу“, коментира Иванов.

Специално за агнешкото месо няма съществена разлика спрямо миналата година. Цените се движат между 24 и 30 лева за килограм, като българското месо остава основен избор. След празниците се очаква задържане на ценовите нива, а с настъпването на сезонните зеленчуци вероятно ще има лек спад, обясни още Иванов. 

"Има достатъчно количество, а качеството е високо, така че няма повод за притеснение какво ще сложим на великденската си трапеза. И ако добре направим избора си и подходим правилно – като информация, избор на обекти, търсене – бихме могли да постигнем и по-ниска стойност на потребителската кошница спрямо 2024 година,“ допълни той.

"Процесите не са бурни, няма резки изменения, няма нищо, което да създава предпоставка за това. След като мине Великден и търсенето намалее, би следвало да имаме задържане на настоящите нива и с появата на по-евтини пресни зеленчуци нивото ще тръгне надолу, дори и с малки темпове“, поясни председателят на ДКСБТ.

Владимир Иванов призова потребителите да търсят български продукти и да се информират добре при избора си: "Това е най-бързият начин да инвестираме в собствената си икономика. Разполагаме с най-добрите яйца, например“, завърши председателят на ДКСБТ.