Северозападна България крие едно от най-невероятните творения на природата
© Уикипедия
"Прекрачвайки прага на Белоградчишката крепост, се наслаждаваме на един от най-впечатляващите скални феномени от Белоградчишките скали, които буквално омагьосват. Сред червените отвеси на скалите се крие един мистичен свят на каменни коридори и тайнствени проходи. Измежду причудливите форми естествено са издълбани повече от 100 пещери. Накъдето и да се завъртиш, погледът се приковава от чудни панорамни гледки“, каза още той.
По думите му, посещавайки скалите, можем да видим уникална природа, причудливи скални образувания, тайнствени пещери, символи и пейзажи.
"Местните са измислили легенди за всеки камък с причудлива форма. Ако посетите Белоградчик през летния месец август, може да се насладите и на майсторското изкуството на артистите от Софийската опера и балет под открито небе в двора на крепостта пред естествения декор на основната група на Белоградчишките скали“, обясни Росен Младенов.
Той посъветва туристите да посетят освен Белоградчишките скали и крепост, но и пещера Магурата, природонаучния музей, експозициите на историческия музей и художествената галерия с единствения в България Салон за наивистично и интуитивно изкуство.
"В Белоградчик се предлагат и услугите летене с топловъздушен балон, разходка с планинки или електрически велосипеди, джип сафари, пешеходни турове, туристическа или екстремна разходка с АТВ под наем по определени маршрути, плаване с драконови лодки в Рабишкото езеро, Конна езда в близкото с. Вещица, летни приключенски лагери в с. Стакевци, а за дамите снимки с феерична рокля сред невероятните фигури и уникална природа. Предлага се и игра - военна симулация, при която играчите се елиминират, уцелвайки се един друг с пластмасови топчета с диаметър 6 мм, изстрелвани от реплика на истинско оръжие“, допълни Росен Младенов.
В дванадесетото издание на "Туризмът на фокус“ пътувахме и до Видин и по-конкретно – до крепостта "Баба Вида, която е единственият изцяло запазен средновековен замък.
Цецка Цокова от община Видин поясни, че не е случайно, че още през 1927 година историческият паметник "Баба Вида“е обявен за народна старина, като основната част от основите на крепостта са римски, от стария град Бонония, а основният строителен период е от втората половина на Х век.
"Определено със своите внушителни кули, бастиони, многобройни бойници и помещения тя се явява притегателен център за български и чуждестранни туристи, и това е най-посещаваният туристически обект в нашия град. Тя се явява естествен декор на много събития. Община Видин, историческият музей организират фестивали, исторически възстановки, правят се концерти, посетителите могат да се потопят и в историята, предадена посредством театрална постановка. Така че нашата средновековна крепост определено оживява по този начин“, каза още тя.
Цецка Цокова обясни и как се е съхранило единственото напълно запазено средновековно отбранително съоръжение на територията на страната, като посочи, "Баба Вида“ успява да преживее през вековете, като се започне от I век до ден днешен.
"Реконструкции са правени, но те най-вече са свързани с нейната историческа предназначеност през хилядолетията. Тя е напълно автентична, градежите могат да се видят и това представлява интерес за туристите, както римския, така средновековния, също и османския, защото тя тогава използвана също като военно съоръжение. Така че тя е автентична, тя ни връща в миналото, тя разказва легенди, така че съхранила е своя естествен облик. Много са туристите, които питат правена ли е реставрация, и всъщност остават учудени, че тя е наистина напълно съхранена. Грижи се полагат от страна на Регионални исторически музей и Община Видин“, каза още Цецка Цокова.