Пчелите играят ключова роля в земеделието и екосистемите, като опрашват около 70% от културите, които консумираме. Въпреки това, климатичните промени застрашават тяхното оцеляване, което може да има катастрофални последици за глобалното производство на храни и биоразнообразието.

Как климатичните промени влияят на пчелите?



Промяна в сезоните – По-ранните пролетни температури водят до несъответствие между времето на цъфтеж на растенията и активността на пчелите.

Екстремни метеорологични явления – Горещите вълни, сушите и наводненията могат да унищожат местообитанията на пчелите и да намалят наличието на храна.

Нови болести и паразити – Затоплянето на климата улеснява разпространението на паразити като Вароа акара и вируси, които атакуват пчелните семейства.

Замърсяване и пестициди – Интензивното земеделие и използването на химикали допълнително отслабват пчелните популации.

Последствия за земеделието



Спад в добивите – Без опрашване, култури като плодове, зеленчуци и ядки намаляват драстично.

Икономически загуби – Загубата на пчели увеличава разходите за изкуствено опрашване и води до повишаване на цените на храните.

Нарушаване на екосистемния баланс – Изчезването на пчелите застрашава биоразнообразието, тъй като много растителни видове зависят от тях за размножаване.

Примери от България

Засушаване – Честите засушавания през последните години намаляват наличността на нектароносни растения.

Непредвидими цъфтежи – Промените в температурите объркват сезоните, което затруднява пчелите да намерят храна в точния момент.

Загуба на пчелни семейства – Българските пчелари съобщават за значителни загуби на колонии поради екстремни климатични условия и болести, пише Meteo Balkans.

Какво може да се направи?

Създаване на зелени коридори – Засаждането на диви цветя и дървета осигурява храна и местообитания за пчелите.

Регулация на пестицидите – Ограничаването на вредните химикали може да защити здравето на пчелните популации.

Подкрепа за пчеларите – Финансови стимули и образователни програми могат да помогнат на пчеларите да адаптират практиките си към новите климатични условия.

Борба с климатичните промени – Намаляването на въглеродните емисии е от съществено значение за опазване на пчелите и техните местообитания.

Климатичните промени представляват сериозна заплаха за пчелите и земеделието. За да защитим хранителната си система и екосистемите, е необходимо да предприемем спешни мерки. Съхранението на пчелните популации е не само въпрос на екология, но и на глобална продоволствена сигурност.