Сергей Станишев заяви, че основен проблем за страната ни в политическо отношение е липсата на поставени дългосрочни цели.
"Всичко е ден за ден. Да закърпим нещата - от бюджета, през закони и конституционни промени и всичко без да се мисли до какво това ще доведе след 10 години", коментира евродепутатът.
Той смята, че политиците са длъжници на хората в обясняване на това какво се случва, какво може да се случи и как България да си намери мястото в този променящ се свят.
"Изморени сме от прехода, защото той беше обещан като нещо късо и хубаво", каза Сергей Станишев.
Демокрацията трябва да бъде бранена, категоричен е той:
"Демокрацията трябва да бъде бранена, защото тя е много крехка. Но това не става със самоцелна конфронтация. Виждам, че това е начинът на говорене, който доминира в политическото. Трябва поне в някои сфери да се търси национален консенсус и независимо кой е на власт, не с всяко правителство да се започва от нула и да се стига до нула, а все пак да има последователност", коментира пред обществената телевизия политикът.
Сергей Станишев определи Шенген и еврозоната като инструменти, а не като истински каузи. Според него, истинската кауза е друга:
"И Шенген, и еврозоната са инструменти. Ние някак си през последните години се опитваме да припознаваме каузи, привнесени отвън, защото това изглежда солидно, може би. Всъщност истинската кауза е как да направим общество и държава, в което има силна икономика, в която хората са квалифицирани, имат образование, в която има среда за живот."
Освен каузи, той очерта и основните проблеми на държавата ни:
"Огромният проблем на България е не само, че изнасяме работна сила и всички го знаем, а че ние изнасяме и неродени деца, защото българите, работещи в чужбина, те раждат децата си, остават там и много малко се връщат."
Станишев коментира и политическите отношения между управляващи и опозиция:
"Като гледаме сглобката, която ни управлява, те най-вече мотивират своето съществуване с външни фактори. Да имаме подкрепа на нашите водещи партньори, това е хубаво, ама не е достатъчно. И като, че ли за съжаление, опозицията в лицето на БСП е повече обърната към миналото, отколкото към бъдещето."
Политиката, според него, е разговор за бъдещето:
"В каква страна искаме да живеем, как ще го постигнем, и какви конкретни действия и политики се предлагат."
Евродепутатът