От Асоциацията за отговорно небанково кредитиране (АОНК) излязоха с отворено писмо до медиите по повод политиката водена от Комисията за защита на потребителите срещу фирмите за бързи кредити.

"Фокус"
публикува позицията без редакторска намеса:

Председателят на КЗП внася хаос в потребителското кредитиране

– Мария Филипова работи срещу легалния бизнес, отваряйки пространство за

лихвари и полу-законни практики;

– Наблюдаваме пълно неразбиране на нашата индустрия и действия на регулатора, търсещи единствено евтина популярност, а не решаване на проблеми;

– Вместо сътрудничество със сектора и работа по проблемите му, срещаме закани и заплахи;

– "Ако вие спрете да работите, ще дойдат други“ не може да е изказване на председател на европейски регулатор;

Асоциацията за отговорно небанково кредитиране (АОНК) представлява 10-те основни компании на българския пазар за потребителско микрокредитиране. Наша основна мисия е да работим така, че най-добрите европейски практики в областта на небанковото потребителско финансиране да станат стандарт за сектора.

След като по-рано през 2024 г. Омбудсманът на Република България подчерта

усилията на нашата организация за налагане на висок стандарт в небанковото

кредитиране, бяхме обнадеждени, че новото ръководство на КЗП иска да обърне

внимание на множеството осветени от нас проблеми в сектора и да приложи на практика натрупания от нас опит в противодействието на вредни практики като заблуждаваща реклама, "лицензи под наем“ и натиск срещу кредитополучателите.

Заедно с КЗП и потребителските организации, подготвихме нов Кодекс на добрите практики, който беше подписан през месец декември, без КЗП. Вместо да се включи в инициативата, г-жа Мария Филипова обърна реториката на 180 градуса и премина към заплахи, незаконосъобразни заповеди с предварително изпълнение и натиск срещу фирмите в нашата асоциация.

25% от пълнолетните български граждани ползват услугите за небанково кредитиране. Те често се сблъскват с измами, насилие, полу-законни оператори и редица други неетични практики. Вместо да работи по тези важни проблеми, КЗП изисква от функциониращите на светло фирми да правят корекции в своята документация, които или са несъществени, или противоречат на законодателството на Република България.

Затова и масово не издържат санкцията на съда. Загубено време за българския съд, за КЗП и за нормалните фирми, разходи за данъкоплатците, докато истинските проблемите се трупат и остават неразрешени.

От това се възползват полу-легални оператори и чисто криминални лихварски мрежи, срещу които КЗП бездейства, а те са се разположили необезпокоявано и все понастъпателно на българския пазар. В икономиката няма вакуум, когато мачкаш работещите по правилата, на тяхно място се появяват образувания, които трябваше да сме оставили отдавна в миналото.

Апелираме за край на популистката кампания от страна на КЗП и връщане към

конструктивния тон и концентрираната работа по проблемите на българските потребители.