Секторите в икономиката с най-много трудови злополуки

© Фокус
Разпределението на трудовите злополуки по икономически сектори на Класификацията на икономическите дейности (КИД-2008) показва, че секторите с най–голям брой трудови злополуки, станали на работното място или при изпълнение на служебни ангажименти, са "Преработваща промишленост" (598), "Търговия; ремонт на автомобили и мотоциклети" (406), "Транспорт, складиране и пощи" (340), "Строителство“ (198), "Държавно управление“ (103), "Хуманно здравеопазване и социална работа“ (96), "Доставяне на води; Канализационни услуги, управление на отпадъци и възстановяване“ (93), "Образование“ (90), "Административни и спомагателни дейности“ (75), "Добивна промишленост“ (74) и "Хотелиерство и ресторантьорство“ (56). Тези, в които са допуснати най-малко трудови злополуки, са секторите "Други дейности“ (13), "Операции с недвижими имоти" (11), "Финансови и застрахователни дейности“ (10) и "Дейности на екстериториални организации и служби".
От всички регистрирани смъртни трудови злополуки най-много са инцидентите с фатален край в икономическите сектори "Строителство“ (16), "Преработваща промишленост" (11), "Транспорт, складиране и пощи" (9), Търговия; ремонт на автомобили и мотоциклети" (8). Трудови злополуки са регистрирани в 80 от общо 88 икономически раздели. Включени са само тези, в които са регистрирани повече от петдесет злополуки, станали на работното място.
Сравнителният анализ на годишните оперативни данни за 2024 г. с тези за предходната година показва увеличение в броя на подадените декларации за трудови злополуки със 136 и на общия брой приети трудови злополуки със 114. Злополуките, станали на работното място, са се увеличили с 89, докато тези при отиване или връщане от работа са с 25 повече.
Смъртните трудови злополуки са намалели с 23. Намаление на злополуките има в 37 икономически раздели, увеличение се наблюдава в 36, а 11 са без изменение. Най-голямо е увеличението на трудовите злополуки, свързани с работния процес, в секторите "Търговия на дребно, без търговията с автомобили и мотоциклети“ (+40), "Производство на изделия от каучук и пластмаси" (+21) и "Специализирани строителни дейности“ (+21). Най-сериозно е намалението им в секторите "Производство на основни метали“ (-19), "Държавно управление" (-18), "Производство на хранителни продукти“ (-16) и "Строителство на съоръжения“ (-16).
Загубените календарни дни от трудови злополуки през 2024 г. са с 4119 по-малко от тези през предходната година. Средната продължителност на временната неработоспособност по повод трудова злополука през 2024 г. е 58,26 календарни дни, което е с 9 календарни дни по-малко от данните за 2023 г.