Трябва да се направи своеобразен морален кодекс и стандарти за работата в кол центровете или аутсорс компаниите. Това, че някой си е позволил да се възползва от вероятно рехави процедури в българската държава или в контрола, не би трябвало да се приема като стандарт или модел, по който работят всички тези компании. Това каза основателката на MOVE.BG Саша Безуханова в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на "Фокус“. Тя излезе с призив за активни действия от страна на държавата и българската аутсорс общност в социалните медии по повод издаването на европейска заповед за арест за измами, извършени от колцентрове, за още 15 българи, работещи в аутсорс компании.  

Проблемът по думите й трябва да бъде разглеждан на две равнища. "Едното е необходимостта институциите без забава да се ангажират с казуса и да ограничат ефектите му, а именно – потенциално екстрадиране на българи, които със сигурност не са изпечени международни мошеници, а хора, които са наивни, нехайни, вероятно са се предоверили на работодателя без да прочетат докрай какви ангажименти поемат с трудовия си договор. Те би трябвало да получат закрила от държавата, за да се ограничи този процес, който очевидно продължава. В кол центровете служителите получават един скрипт, една ясна инструкция. По-интересно е кои са авторите на тази измамна схема – те са носителите на вината“, посочи Саша Безуханова.  

Другият проблем по думите й е, че това хвърля огромна сянка върху аутсорс индустрията и страната ни като цяло. В аутсорс индустрията в момента работят над 90 000 българи, посочи тя. "Това са хора с езици, с образование често в чужбина и със сигурност са един капитал, от който държавата ни има нужда. Ние трябва да се погрижим за тях, дори те да правят понякога грешки и да се доверяват на недобросъвестни компании“, .  

Саша Безуханова заяви, че е обнадеждена, че призивът й е получил реакция от страна на социалния министър Иванка Шалапатова и ще бъде образувана работна група, която да изясни развитието по казуса. Реакция има и от страна на министър-председателя акад. Николай Денков. "Предполагам, че в най-бърз порядък ще бъдат ангажирани необходимите институции, които да приоритизират този случай и да се спрат ефектите от него по възможност. Основателят на въпросната компания, който е френски гражданин, е разпознат и е заведено дело срещу него, но парадоксът е, че тази финансова пирамида продължава да работи. Така че нашите власти би трябвало да спрат дейността й на територията на България. Има какво да се направи“, смята Безуханова.  

Реакция е необходима и на ниво Министерство на външните работи и МВР във връзка с международните партньорства, заяви Саша Безуханова. Призив за ангажиране с проблема основателят на MOVE.BG отправя и към представителните организации на ІТ индустрията Aibest, BESCO, BASSCO.