Ръстът на икономиката ни се забавя – само през декември 2023 г. правителството е преразпределило 11.4 млрд. лева
©
Статистиката показва още, че на тримесечна база икономиката през есента нараства с едва 0.5%, което се дължи почти изцяло на крайното потребление, което расте с 1.1%. Отчетения период се характеризира с повишено потребление заради празниците и по-високи правителствени харчове.
Декември 2023 г. е бил рекорден по отношение на публичните разходи, като правителството е преразпределило 11.4 млрд. лв.
Скромният годишен ръст е следствие както на отслабването при големите търговски партньори на България, така и на липсата на големи публични инвестиции. Заявка за такива традиционно дават всички правителства, но в крайна сметка капиталовата програма не се изпълнява, а се използва като буфер за "наместване“ на дефицита в определени граници.
Растежът на българската икономика за последните три месеца от годината е значително под стойностите за същото тримесечие на 2022 г., когато ръстът бе 2.1% в експресната оценка и коригиран до 2.7%.
Експресните оценки са най-ранната картина за състоянието на икономиката на България. Справка на Economic.bg показва, че годишният темп на растеж през последните три месеца на годината е най-слабият от 2014 г. насам, като периодът тогава се характеризира с фалита на Корпоративна търговска банка и голяма политическа криза.
Според данните на статистиката крайното потребление – на правителството и домакинствата в България – расте с 3.1%, което е далеч под стойността за предходния период. Дали ръстът се дължи предимно на потреблението на домакинствата, или на ускореното харчене на правителството, предстои да стане ясно от първата ревизия на сегашните данни, която е предвидена за началото на месец март.
Брутото образуването на капитал (общите инвестиции в България) се увеличава с 4.2%, а износът на стоки намалява с 1%, докато вносът – с 5.4%.