Във всички сфери на пазара на труда има глад за подготвени кадри, и това няма нищо общо с възрастта. Това каза в предаването "Човекът на фокус“ на Радио "Фокус“ Румяна Шаламанова – председател на Сдружение "Знам и Мога“ за кариерно развитие. "Тук не се залага на обучение на млади специалисти, а просто наистина на подходящите хора, които да са на съответните места и да дават качествена продукция и качествени услуги.“

Промяната в света води и до нови изисквания към търсените професии, търсените позиции, смята още Румяна Шаламанова: "Основното, което наблюдаваме в последните години, особено след пандемията, е една дигитализация във всички сфери. Дигитализацията навлиза все по-широко във всички сфери и тя налага и търсене на нов тип кадри на пазара на труда.“

Едно от интересните наблюдения, които е направила Румяна Шаламанова, изследвайки пазара на труда, е, че това, което се търси, са т.нар. "меки умения“ и социални умения. "Има доста подготвени кадри с дигитални умения, но за съжаление във всички сфери на индустрията се търсят меките умения. В туризма много важни са добрите комуникационни умения, в маркетинга, мениджмънт – как ще управляваш дори себе си, ако ти наистина не знаеш на какво да заложиш? Т.е. меките умения, социалните умения, уменията за пригодност са нещо, което липсва все още в образователната ни система.“

Професиите на бъдещето отново са свързани с дигитализацията, смята Румяна Шаламанова, "но колкото и да се дигитализираме, човешкият фактор не може да бъде пренебрегнат. Винаги ще има глад за качествени хора с достатъчно меки умения, за да могат да управляват вече дигитализираните дейности. Ще стане излишен онзи човешки фактор, който не е достатъчно адаптивен към средата, който не инвестира в себе си в придобиване на различни квалификации, в усъвършенстване на своите умения, в т.нар. учене през целия живот.“

Образователната система в България е доста тромава, смята още Румяна Шаламанова, и помените в нея се случват бавно или ако се случат, вече е много късно. Заради това според нея има и неформалното образование. "В момента, в който формалното и неформалното образование почнат да гледат в една посока и да работят наистина заедно, тогава наистина на пазара на труда ще има достатъчно подготвени кадри, за да запълнят нишите и да задоволят този глад, който съществува. И според мен той ще става все по-голям.“ Според специалистът, изискванията на съвременните професии не отговаря на продукцията на образователната система, особено на висшето образование.

Основният проблем на младите хора, които излизат на пазара на труда, е, че имат изключително висока самооценка без абсолютно никаква база. И това е проблем при намирането на добра работа и позиция, смята още Румяна Шаламанова. "Връзката между нашите очаквания и реалността се губи още в семейството. Това е мястото, където се изгражда ценностната система, където се изгражда бъдещата личност. Училището е образователна институция, където възпитанието е от малко по-друг вид. Ако ти нямаш изградена ценностна система от семейството, не можеш да очакваш училището да свърши и тази работа. И когато младите хора си търсят работа определящо е възнаграждението, но те наистина не знаят какво е отговорност и какво стои зад това възнаграждение. Исканията са прекалено много, а това, което младите хора предлагат е почти на минимално, да не кажа, че понякога липсва. Искат да получат достатъчно добро възнаграждение, но в крайна сметка не са готови да се лишат от собственото си време, за да се усъвършенстват, от това да положат усилия, за да постигнат това възнаграждение.“

Много хора нямат реална представа какво представлява дадена професия, какво стои зад нея, какво реално трябва да могат да вършат, за да могат да получат възнаграждение. Точно затова според нея е добра идея да се върне стажуването, чиракуването след получаване на диплома, за да може да видиш за какво става въпрос при съответната професия.

Една от професиите със затихващи функции според нея е в сферата на туризма – туристическите агенции и туристическите оператори. Професията на журналистиката е поставена пред риск от изчезване, както и професията на автомонтьора. Лекарската професия също много ще се промени чрез използването на новите технологии в медицината, смята още Румяна Шаламанова.