Румяна Александрова: Хора, които имат по-голям процент от изискуемите лични средства на банките, предпочитат да си вземат кредит на ниски нива
![Румяна Александрова: Хора, които имат по-голям процент от изискуемите лични средства на банките, предпочитат да си вземат кредит на ниски нива](https://i.id24.bg/i/2445942.webp)
©
Въпреки високите цени на имотите, българите предпочитат да закупят жилище пред това да живеят под наем. "Наемите също нараснаха наред с повишението на продажните цени. Младите хора, които са с високи доходи и все още не са готови да закупят имот, са най-добрите наематели в момента“, обясни Александрова.
По думите й делът на ипотечното кредитиране при покупка на имот за живеене е голям. "Дори хора, които разполагат с по-голям процент от изискуемите лични средства на банките, предпочитат да си вземат кредит на ниски нива“, посочи тя.
Когато хората пристъпят към покупка на имот с ипотечно кредитиране, те трябва да направят справка в банката за тавана на кредита, който могат да си позволят. Едва тогава могат да започнат да разглеждат имоти, подчерта Александрова.
"Отчитам като лоша практика при доста колеги "Хайде първо да намерим, пък после ще говорим за кредитиране“. Така доста хора остават разочаровани от липсата на възможност да закупят мечтаното жилище. Очакванията на продавачите и купувачите са доста различни“, отбеляза тя.
Младите хора с добри доходи търсят двустайни или тристайни жилища ново строителство в комплекси, които предлагат и възможност за паркиране. Това са хора, които са сигурни в местоработата и доходите си, обясни Румяна Александрова.
Инвестиционни имоти се търсят в идеалния център, около "Докторски паметник“. "Там цените започнаха да стават непосилни за хората. Хората се позиционират там, където са им финансовите възможности“, допълни експертът по недвижими имоти.
Според нея в някои части на столицата имотите са надценени. "Самият факт, че престояват на пазара 6 месеца, 10 месеца, година – това е страшно много. Нормалният период за продажба е месец-два. Оферти има, предлагат се страшно много имоти. В някаква част обаче те остават недостъпни за купувачите. Хората разглеждат разумно, мислят, сравняват, гледат 20-30 жилища, търсят най-изгодното. Имаме нужда от разумност, за да продължи да върви този пазар, който доказахме, че върви и по време на война“, призова Александрова.
Според нея добрият брокер трябва да може да покрива нуждата от кредитен консултант, адвокат по сделката, майстор, дизайнер, архитект.
По думите й пазарът на ваканционни имоти през последната година не е бил особено активен. Такива се закупуват за лично ползване или за отдаване под наем. Купуват предимно българи, но през изминалата година е имало сделки и с румънски и полски граждани, допълни Александрова. "Тъй като сезонът е кратък, инвестициите не дават очаквания резултат поради нарастването на цените и високите такси за обслужване“, отбеляза тя.